Ukraina: atak na polski konsulat w Łucku
Atak na polski konsulat w Łucku na Ukrainie i rozpoczęcie procedury Brexitu. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
2017-03-29, 21:00
Posłuchaj
Polski ambasador na Ukrainie Jan Piekło oczekuje efektywnych działań ukraińskich śledczych w sprawie ostrzału konsulatu w Łucku. Polski konsulat generalny został ostrzelany z użyciem granatnika przeciwpancernego. Uszkodzony jest dach, okno i wnętrza polskiej placówki konsularnej.
Atak wymierzony w placówkę Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie - tak ambasador Jan Piekło nazwał nocny ostrzał. Zaznaczył, że w ostrzelanym budynku znajdowali się ludzie - pracownicy konsulatu. Polski dyplomata dodał, że to ukraińska strona powinna obecnie znaleźć winnych ostrzału i zapewnić bezpieczeństwo polskich placówek. "Interesuje nas wynik śledztwa i skuteczne działanie, dzięki któremu upewnimy się, że możemy bezpiecznie pracować" - zaznaczył Jan Piekło.
Ukraiński prezydent Petro Poroszenko w związku z ostrzałem polecił wzmocnienie ochrony wszystkich placówek dyplomatycznych i konsularnych na Ukrainie. Polska ambasada wystosowała do ukraińskiego MSZ notę w tej sprawie. Jak poinformowała ukraińska Służba Bezpieczeństwa, ostrzału dokonano z miotacza granatów przeciwpancernych RPG 26. Sytuację komentował Witold Repetowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Unia Europejska otrzymała wniosek w sprawie Brexitu. Poinformował o tym szef Rady Europejskiej Donald Tusk. We wtorek brytyjska premier podpisała historyczny list, który formalnie rozpoczyna wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. W ciągu dwóch dni szef Rady ma przygotować projekt wytycznych do negocjacji dla Komisji Europejskiej, które później zatwierdzą kraje członkowskie. To ona w imieniu unijnych rządów ma prowadzić rozmowy z Londynem.
REKLAMA
Brytyjska premier o uruchomieniu pięćdziesiątego artykułu Traktatu Lizbońskiego poinformowała również parlament. "To historyczny moment, od którego nie ma odwrotu" - podkreśliła Theresa May, dodając, że przed krajem leży "jasna przyszłość". Dodała, że chce by Wielka Brytania pozostała przyjacielem i sojusznikiem Unii Europejskiej, której sukces jest w interesie Londynu. O rozpoczęciu Brexitu mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o odwołaniu wiceprezydenta Łodzi i zdementowaniu informacji o wycofaniu Polski z Eurokorpusu.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzami programów byli Adrianna Calińska-Czaniecka i Łukasz Sobolewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 29.03.2017
Godzina emisji: 20:00
REKLAMA
REKLAMA