Chrześcijańskie społeczeństwo obywatelskie
Jak budowało się pierwsze chrześcijańskie społeczeństwo obywatelskie? Były nim pierwsze gminy, które jednoczyła bardzo świeża i mocna idea zmartwychwstania Chrystusa. O ich historii mówił ks. dr hab. prof. UKSW Waldemar Linke.
2017-04-15, 09:35
Posłuchaj
W pierwszych gminach chrześcijańskich, mocno odwołujących się do idei zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, człowiek dla człowieka był bratem i wszelkie wypatrzenia były wtedy z determinacją piętnowane i usuwane. Można je uznać za chrześcijańskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
– Wspólnoty wczesnochrześcijańskie narodziły się dlatego, że po pierwsze, była ku temu głęboka duchowa racja w postaci związku z Jezusem Chrystusem zbawicielem i wspólna wiara, nadzieja oraz miłość i po drugie, było poczucie wspólnego dobra i celu. To odbijało się w relacjach we wspólnocie, ponieważ nie można kochać Boga, którego się nie widzi, nie kochając brata, którego się widzi – mówił Waldemar Linke.
Przypadkiem szczególnym i specjalnym była Gmina Jerozolimska. Choć miała ona te same założenia co inne gminy chrześcijańskie – a więc droga do nowego Jeruzalem, czyli zbawienia przez Jezusa Chrystusa – różniła się środowiskiem, w której powstawała.
– Wspólnoty wyznawców judaizmu, zwłaszcza żyjące w sytuacji diaspory, miały bardzo silne poczucie wewnętrznej integracji. Katalizatorem tej empatii była świadomość, że świat zewnętrzny jest niekoniecznie życzliwy. W takiej sytuacji te wspólnoty w naturalny sposób były powiązane całą siatką instytucji wzajemnej pomocy i wzmocnione ogromnym poczuciem odpowiedzialności o siebie nawzajem – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.
Polskie Radio 24/dds
Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 15.04.2017
Godzina emisji: 00:08
REKLAMA
REKLAMA