Kościół katolicki świętuje Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa nazywana jest też Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia, czyli okresu przygotowań duchowych do Wielkanocy - będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

2017-04-09, 13:52

Kościół katolicki świętuje Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień
Niedziela Palmowa to święto ruchome. Wypada zawsze na tydzień przez Wielkanocą. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Posłuchaj

Ksiądz Bogdan Bartołd o Niedzieli Palmowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie w kościele święci się tego dnia palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa. Obrzęd nawiązuje do biblijnego przekazu, zgodnie z którym, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi, wołając: "Hosanna!".

Zgodnie z tradycją, na placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek przewodniczył uroczystej procesji z palmami. Odprawił także Mszę Świętą Męki Pańskiej.

Boże błogosławieństwo

W Kościele święci się palmy od IV wieku. W Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. Gałązki palmowe, będące symbolem odradzającego się życia zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny. Po poświeceniu niektórzy wkładają je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały Boże błogosławieństwo.

Źr.youtube

REKLAMA

- Podczas mszy święci się dziś palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do Jerozolimy- mówi ksiądz Bogdana Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej świętego Jana Chrzciciela w Warszawie.

Ewangeliści zapisali, że ludzie rzucali na ziemię płaszcze i gałązki oliwne. Wołali przy tym „ Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. "Czy i my będziemy w tym roku tłumie, który woła „ Hosanna”?- pyta proboszcz.

Światowy Dzień Młodzieży

Od roku 1986 w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. - To już 32. takie święto- dodaje ksiądz Bogdan Bartołd. Dla niego to święto młodzieży, która jest radosna, szuka i chce dzielić się wiarą z innymi. Młodzi spotykają się w diecezjach, a co trzy lata na specjalnych światowych uroczystościach z papieżem.

W ubiegłym roku w lipcu Światowy Dzień Młodzieży odbył się w Krakowie. Następne będzie w roku 2019 w Panamie.

REKLAMA

Na Placu świętego Piotra w Rzymie polska delegacja przekazała symbole Światowych Dni Młodzieży Panamczykom, którzy organizują imprezę w 2019 roku. Uroczystość odbyła się po mszy świętej Niedzieli Palmowej, przed modlitwą Anioł Pański.

Polska delegacja, której przewodził kardynał Stanisław Dziwisz, przekazała Panamczykom krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi.

- To kolejny etap wielkiej pielgrzymi zapoczątkowanej przez Jana Pawła II, która w ubiegłym roku prowadziła do Krakowa, a teraz wzywa nas do Panamy w styczniu 2019 roku - powiedział Franciszek.

Jedno z najstarszych świąt Kościoła katolickiego

Niedziela Palmowa to święto ruchome. Wypada zawsze na tydzień przez Wielkanocą. Niedziela Palmowa to jedno z najstarszych świąt Kościoła katolickiego. Jego początki sięgają czwartego wieku.

REKLAMA

W Polsce przed wojną najbardziej dekoracyjne palmy wykonywano na Wileńszczyźnie, obecnie znane i cenione są te z Łowicza. Z pięknych palm słynie Lipnica Murowana koło Tarnowa, w której od 1958 roku odbywa się znany w całej Polsce konkurs. Prezentowane tam rekordowe palmy mają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości.

Źr. youtube

Tradycyjnie, w Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy to w Środę Popielcową ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych.

kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej