Janusz Śniadek: Smoleńsk to ciągle rozdrapana rana
- Jeśli chodzi o wyjaśnienie tajemnicy katastrofy smoleńskiej, to minione lata są stracone. To co robiła strona rosyjska i poprzednie władze polskie bardziej przypominało tuszowanie sprawy niż jej wyjaśnianie – powiedział Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „Solidarność”, poseł PiS. 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 samolot Tu-154M, z delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem.
2017-04-10, 08:27
Posłuchaj
W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Według Janusza Śniadka, prezydent Lech Kaczyński był wielkim Polakiem.
- Lech Kaczyński tak jak nikt dochował wierności ideałom „Solidarności”. Nauczył nas, co to znaczy być Polakiem. To był patriota i prawdziwy mąż stanu, których mamy w Polsce deficyt. Będziemy zawsze mówić o nim z dumą – wspominał gość Polskiego Radia 24.
Według byłego przewodniczącego „Solidarności” zjednoczenie Polaków po katastrofie smoleńskiej było niezwykłe. - Dla nas wszystkich było zdumiewające, że była wtedy taka jedność w żałobie. Stępiały ostre konflikty polityczne, przez chwilę wydawało się, że ta tragedia nas połączy. W tym sensie, że zjednoczy Polaków i uświadomi, że bez wartości stracimy swoją tożsamość – stwierdził poseł.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, przedstawione wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej nie są przekonujące. - Jako inżynier nie rozumiem takiej sytuacji, że samolot wykonany z duraluminium, jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów używanych w technice, rozpada się na 40 tysięcy kawałków. Taka sytuacja nie mieści mi się w głowie. Próba przekonania mnie do tego stanowiska obraża moje poczucie inteligencji – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Śniadek.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/kk/PAP
____________________
REKLAMA
24 pytania - wszystkie audycje
Data emisji: 10.04.2017
Godzina emisji: 07:34
REKLAMA