Wielki Piątek. Droga Krzyżowa w Warszawie i Watykanie

Nawet kilka tysięcy wiernych może wziąć udział w Centralnej Drodze Krzyżowej, która o godz. 20 wyruszy sprzed kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie i przejdzie ulicami stolicy. Nabożeństwu będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

2017-04-14, 15:18

Wielki Piątek. Droga Krzyżowa w Warszawie i Watykanie
Droga Krzyżowa. Foto: Stanislaw Tokarski/shutterstoc.com

Posłuchaj

Rzym: szczególne środki bezpieczeństwa przed Drogą Krzyżową. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Warszawa: największa w Polsce Droga Krzyżowa

Rozważania do tegorocznej Drogi Krzyżowej przygotowali dziennikarka Brygida Grysiak i jej mąż Konrad Ciesiołkiewicz. - Kanwą do refleksji nad męką Chrystusa są dla nas historie spotkanych przez nas osób - wyjaśniła Grysiak.

Każdą stację otwiera ten sam cytat z Biblii: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". - Może dzięki temu dotrze do nas, że krzywdząc kogoś, pogłębiamy mękę Chrystusa - wskazała Grysiak.

Autorka rozważań przyznała, że dla niej szczególnie ważna będzie Stacja XI Drogi Krzyżowej. - Opowiemy historię Maćka, śmiertelnie chorego małego chłopca. Dziecko ma wspaniałą, kochającą rodzinę. Jest pod opieką hospicjum - powiedziała. - Wydaje mi się, że jeśli nie dotkniemy takiego cierpienia nie zrozumiemy męki Jezusa - zaznaczyła.

REKLAMA

- Pośród wielu historii przedstawionych na Drodze Krzyżowej chcemy także podjąć refleksję na temat pomocy uchodźcom - oznajmił ks. Krzysztof Siwek, rektor Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie. Stwierdził, że nikt nie powinien pozostać obojętny na los setek tysięcy uchodźców - także chrześcijan - tak samo, jak nie możemy być obojętni na krzyż Chrystusa.

Podczas Centralnej Drogi Krzyżowej w Warszawie ogromny krzyż między poszczególnymi stacjami upamiętniającymi kolejne etapy męki Chrystusa będą nieść przedstawiciele różnych środowisk, m.in. harcerze, policja, twórcy, prawnicy i służba zdrowia.

Jak co roku w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej zebrały się tłumy wiernych, którzy uczestniczyli w wyjątkowej procesji i inscenizacji męki Zbawiciela:


x-news.pl, TVN24

Gdańsk: niezwykłe Misterium "Sąd nad Jezusem"

Z udziałem zawodowych aktorów i amatorów w Wielki Piątek wieczorem w historycznym centrum Gdańska odbędzie się religijno-teatralne widowisko Misterium "Sąd nad Jezusem".

REKLAMA

Tłem dla widowiska będzie przestrzeń pomiędzy Złotą Bramą, stanowiącą niegdyś reprezentacyjny wjazd na Trakt Królewski (jego częścią jest ulica Długa) a Katownią, w której funkcjonowało więzienie i gdzie wykonywano m.in. wyroki śmierci na skazańcach.

- To symboliczne miejsce będzie, naszym zdaniem, właściwą scenerią do pokazania sądu nad Jezusem - powiedział Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM, które jest organizatorem wydarzenia.

Jak wyjaśnił, we wspomnianej przestrzeni stanie kilka postumentów, na których ogrywane będą poszczególne sceny sądu. - Widowisko będzie odbywało się wśród zgromadzonych na miejscu ludzi - zauważył Parell dodał, że przewidziany na ok. 40 minut spektakl zakończy się symbolicznym wejściem Jezusa do Katowni.

Na potrzeby Misterium muzykę stworzyli członkowie zespołu Karpaty Magiczne. Misterium towarzyszyć będą też specjalne efekty oświetleniowe.

Wieliczka: górnicy przeszli podziemną Drogą Krzyżową

Tradycyjnie w Wielki Piątek rano górnicy wieliccy modlili się pod ziemią podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W nabożeństwie uczestniczyli górnicy i władze kopalni, nie było turystów i mieszkańców Wieliczki, ponieważ podziemna Droga Krzyżowa jest wydarzeniem wewnętrznym.

Podziemna Droga Krzyżowa, nazywana również Golgotą Wielickich Górników, znajduje się ok. 100 m pod ziemią i jest częścią kopalnianego szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże". 14 stacji Męki Pańskiej umieszczono na ociosach (ścianach) pochylni Erazma Barącza - chodnika prowadzącego do podziemnej kaplicy św. Kingi.

Według górników, Podziemna Droga Krzyżowa ma dla nich szczególne, symboliczne znaczenie - jest okazją do zadumy nad ciężką pracą ich poprzedników, którzy w trudzie kawałek po kawałku wykuwali podziemny świat. W tym sensie Golgota Wielickich Górników stanowi również swoisty hołd dla wszystkich pokoleń wielickich górników.

Jedyna w Europie podziemna Droga Krzyżowa powstała w 2010 roku w piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W 2010 roku "Golgotę Wielickich Górników" otworzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przypomina o tym tablica pamiątkowa, wykuta na ociosie tuż przy wejściu na podziemną Drogę Krzyżową.

Droga Krzyżowa w zabytkowej farze w Żyrardowie

Profesjonalne kostiumy, scenografia, przejmująca muzyka i scena krzyżowania. W żyrardowskiej zabytkowej farze w piątek odbyło się widowisko Drogi Krzyżowej.

REKLAMA

Wzięło w nim udział blisko 50 osób - wolontariusze, grupa rekonstrukcyjna (jako rzymscy żołnierze), aktor Jarosław Gajewski (lektor) oraz mieszkańcy miasta (tłum towarzyszący Jezusowi). Oprawą muzyczną zajął się muzyk jazzowy Kuba Sokołowski.

Droga Krzyżowa odbyła się we wnętrzu kościoła Matki Bożej Pocieszenia po raz czwarty.

Rzym: Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża

W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum odbędzie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Ojciec Święty tradycyjnie podczas niej niesie drewniany krzyż.

Na prośbę Franciszka rozważania napisała francuska biblistka prof. Anne-Marie Pelletier. Przemoc, niezliczone ofiary wojen, gwałcone dzieci, tortury, dramat migrantów - to opisy z rozważań Drogi Krzyżowej.

Pierwsza droga krzyżowa w Koloseum została zorganizowana w 1750 roku przez papieża Benedykta XIV. Pomysłodawcą jej był św. Leonard z Porto Maurizio. W miejscu, które uważane jest za miejsce śmierci chrześcijan ustawiono stacje drogi krzyżowej. Od tamtej pory organizowano ją corocznie.

REKLAMA

W roku 1870 po likwidacji Państwa Kościelnego przerwano tę tradycję. Wznowił ją w 1964 papież Paweł VI.

W związku z zagrożeniem terrorystycznym nabożeństwu Drogi Krzyżowej będą towarzyszyć nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Po raz pierwszy wszyscy wierni przejdą kontrolę wykrywaczami metalu.

***

Dziś drugi dzień Triduum Paschalnego, Wielki Piątek. Dla chrześcijan to dzień zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.

W Kościele katolickim nie jest sprawowana żadna msza. Wieczorem wierni uczestniczą natomiast w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej na zakończenie, której udzielana jest Komunia święta. Organizowane są także publicznie nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Dziś katolików obowiązuje post ścisły.

kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej