Powstanie film dokumentalny o biskupie Tadeuszu Pieronku

"Ojciec, czyli o Pieronku” – taki tytuł nosi film, nad którym pracuje młody reżyser Szymon J. Wróbel. - Mam nadzieję, że dokument ukaże biskupa w nieznanym dotąd świetle – powiedział reżyser.

2017-04-16, 10:38

Powstanie film dokumentalny o biskupie Tadeuszu Pieronku
Bp Tadeusz Pieronek. Foto: Ralf Lotys/Wikimedia Commons/CC

Pełnometrażowy obraz ma trwać ok. 80 minut. Tytuł wskazuje, że będzie to historia nie tylko o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale i o jej ojcu - Władysławie, legioniście i działaczu na rzecz kultury na Żywiecczyźnie.

- W filmie pokażemy, jak ważne są relacje pomiędzy ojcem a synem, a także to, że nasz charakter w pewnym stopniu kształtuje miejsce, z którego pochodzimy - mówił Wróbel.

"

Szymon J. Wróbel W filmie pokażemy, jak ważne są relacje pomiędzy ojcem a synem, a także to, że nasz charakter w pewnym stopniu kształtuje miejsce, z którego pochodzimy

Zdjęcia do filmu rozpoczną się 23 maja w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Wówczas rozmowę z bp. Tadeuszem Pieronkiem poprowadzi teolog, bloger i dziennikarz Michał Lewandowski. - W rozmowie biskup zostanie poproszony m.in. o wspomnienia o ziemi rodzinnej i o ojcu. Widz sam oceni, czy film będzie bardziej o biskupie Pieronku, czy o jego ojcu, bardzo zasłużonym dla Żywiecczyzny - wyjaśnił reżyser.

Pochodzi z żywieckiej wioski

Ojciec bp. Tadeusza Pieronka - Władysław, urodził się w 1896 r. w Radziechowach, jednej z najstarszych żywieckich wiosek. Zmarł w 1974 r. w Był kronikarzem tego regionu, ale i samorządowcem, społecznikiem, legionistą.

REKLAMA

Na początku lat 30. XX w. przyczynił się do powstania - jak mówił Wróbel - prawdopodobnie pierwszego "wiejskiego kina" w Polsce (kino działało w Radziechowach i umilało pobyt turystom; pierwszym filmem, jaki wyświetliło, był "Król królów"). Tworzył też poezje. Bohaterowie filmu odczytają niepublikowane nigdy wiersze Władysława Pieronka, pisane m.in. gwarą góralską.

W filmie wystąpi także Mieczysław Pieronek, brat biskupa, który w swoim podkrakowskim domu przechowuje cenne pamiątki po ojcu i stara się popularyzować pamięć o nim.

Szymon J. Wróbel, związany z Krakowem, a pochodzący z Jeleśni w Beskidzie Żywieckim, jest zdeterminowany, aby rozpowszechniać wiedzę o ważnych osobach związanych z Żywiecczyzną. Zdjęcia do "Ojca" kręcone będą nie tylko pod Wawelem, ale i w Żywcu i okolicach - m.in. w szkole średniej, do której uczęszczał biskup oraz jego brat Mieczysław.

Historia pojawi się jeszcze w tym roku

Historia o biskupie z Żywiecczyzny powstanie za prywatne oszczędności Wróbla. Reżyser liczy jednak, że znajdzie jeszcze sponsorów, którzy ułatwią realizację obrazu.

REKLAMA

Zgodnie z planem zdjęcia do filmu potrwają do jesieni, a premiera ma się odbyć jeszcze pod koniec roku.

Nad plakatem do filmu pracuje Sebastian Kubica, absolwent krakowskiej ASP, juror międzynarodowych konkursów artystycznych, autor licznych wystaw, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość.

Tadeusz Pieronek urodził się w 1934 r. w Radziechowach, ukończył seminarium duchowne w Krakowie, studiował też teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i prawo cywilne w Rzymie. Był m.in. sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Szymon J. Wróbel ma 30 lat, studiował w Krakowie politologię oraz produkcję filmową i telewizyjną w Katowicach. Jako reżyser zrealizował film „Jego oczami" o ks. Józefie Tischnerze oraz „Z domu" o Aktion Saybusch (akcja Żywiec), w wyniku której Niemcy wysiedlili z Żywiecczyzny do Generalnego Gubernatorstwa od 20 tys. do 50 tys. mieszkańców.

zi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej