Bartłomiej Wróblewski (PiS) o reformie wymiaru sprawiedliwości
Od kilku miesięcy trwa debata nad reformą sądownictwa. Jednym z budzących kontrowersje projektów jest ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada ona m.in utworzenie dwóch izb oraz wygaszenie kadencji 15 członków-sędziów KRS. Ich następców miałby wybrać Sejm. – Zwiększamy w ten sposób demokratyczną legitymizację tych członków i demokratyczną legitymację sądów – mówił w audycji Punkt Widzenia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
2017-04-19, 11:48
Posłuchaj
Jak podkreślał gość, zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości są jednym z najważniejszych zobowiązań wyborczych PiS. – Wynikają z głębokich oczekiwań społecznych, które wykraczają poza zwolenników jednego ugrupowania – mówił.
Wyjaśniał, że zbadanie każdej sprawy, przygotowanie zarzutów i rozpatrzenie trwają bardzo długo. Ponadto mamy do czynienia z wieloletnimi zapóźnieniami organizacyjnymi, jeśli chodzi o funkcjonowanie prokuratury. - Przeprowadzenie zmian może prowadzić do poprawy jakości funkcjonowania instytucji publicznych – zaznaczył.
Bartłomiej Wróblewski wyjaśniał, że zarzut o niekonstytucyjności wyboru sędziów KRS przez Sejm jest formułowany na wyrost. – Ustrojodawca nie zdeterminował tej kwestii, pozostawił tę sprawę do uregulowania w ustawie – tłumaczył. Gość wskazywał, że przyczyną wadliwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest m.in. zła polityka personalna, w tym dotycząca powoływania sędziów.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Punkt Widzenia w Radiu 24 - wszystkie audycje
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
Polskie Radio 24/ip
___________________
REKLAMA
Data emisji: 19.04.2017
Godzina emisji: 11:15
REKLAMA