Polscy Żydzi zlekceważeni przez Donalda Trumpa? Komentarz

Polscy Żydzi ubolewają, że prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Zamiast prezydenta kwiaty przed pomnikiem złożyła jego córka - Ivanka. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Gabriel Kayzer.

2017-07-07, 14:05

Polscy Żydzi zlekceważeni przez Donalda Trumpa? Komentarz
Fragment płaskorzeźby na Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.Foto: Juan Antonio Segal / flickr / CC BY 2.0

Posłuchaj

07.07.2017 Publicysta Gabriel Kayzer o reakcji polskich Żydów na nieobecność Donalda Trumpa pod Pomnikiem Bohaterów Getta
+
Dodaj do playlisty

Podpis pod dokumentem złożyl między innymi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. "Wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych, którzy po upadku komunizmu w 1989 r. odwiedzili Warszawę, składali hołd pod Pomnikiem Bohaterów Getta" - przypominają autorzy stanowiska. I ubolewają, że prezydent Donald Trump nie będzie kontynuował tej tradycji, mimo że Plac Krasińskich, na którym publicznie przemówi do świata, jest oddalony od pomnika o zaledwie "jedną milę".

Autorzy dokumentu zwrócili uwagę, że naród amerykański odegrał kluczową rolę w pokonaniu faszyzmu i przyczynił się do powszechnego upamiętnienia ofiar Zagłady.  "Ufamy, że ten przejaw lekceważenia nie wyraża postaw i uczuć narodu amerykańskiego" - czytamy w dokumencie.

Jak podkreślał gość, forma tego oświadczenia spowodowała odzew ze strony innych Żydów. Johnny Daniels, prezes fundacji From the Depths ocenił, że kompletnie nie rozumie takiej reakcji. Wskazywał, że świadczy ona o braku umiaru w tym, czego społeczność żydowska wymaga od prezydenta USA.

Gabriel Kayzer przywołał także słowa Pawła Jędrzejewskiego z Forum Żydów Polskich, który uznał, że oświadczenie "podtrzymuje stereotypy na temat organizacji, reprezentujących społeczność żydowską, jako przewrażliwionych, egocentrycznych, zacietrzewionych narcyzów".

REKLAMA

Gość przypomniał, że gdy Barack Obama obiecał podczas wizyty w Polsce, że będzie obecny na otwarciu Muzeum POLIN i nie dotrzymał słowa, nie przypuszczono na niego takiego ataku i nie było mowy o lekceważeniu. – Widać, że doszły do głosu podziały nie tylko społeczności żydowskiej, ale też na linii prawica-lewica – wskazywał.

Gabriel Kayzer mówił, że w czwartek na Twitterze rozgorzał „festiwal antypolskiego hejtu”. – Odświeżane były artykuły, dotyczące Polaków i ich zachowania w czasie holocaustu. Negatywne teksty zakłamane w swoich tezach. Takie ataki, w których krytykuje się polską politykę historyczną, pokazuje, że próbujemy przepisywać historię, wybielać się, musi budzić podejrzenia i musimy stawiać pytania, do czego to służy – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Filip Memches.  

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/ip

____________________ 

Data emisji: 07.07.2017

Godzina emisji: 13:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej