Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości częściowo uznał zasadność pozwu Ukrainy przeciwko Rosji

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał w środę częściowo słuszność pozwu Ukrainy przeciwko Rosji, której nakazał, by zezwoliła na Krymie na nauczanie w języku ukraińskim i nie blokowała tam działalności tatarskich organów przedstawicielskich.

2017-04-19, 18:38

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości częściowo uznał zasadność pozwu Ukrainy przeciwko Rosji
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekał dziś w Hadze. Foto: PAP/EPA/JERRY LAMPEN

Orzeczenie mającego siedzibę w Hadze Trybunału nie rozstrzyga jednak kwestii zawartego w pozwie żądania przedsięwzięć, które zapobiegłyby wspieraniu przez Rosję separatystycznej rebelii zbrojnej na wschodzie Ukrainy. 

Powiązany Artykuł

Poroszenko_duże_iar.jpg
Poroszenko: orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. Ukrainy "jest obiecujące"

Jak zaznaczono, na obecnym etapie postępowania materiał dowodowy nie wystarcza do potwierdzenia tezy, iż rebelianci otrzymują pieniądze i broń z Rosji. MTS wyraził również nadzieję, że Ukraina i Rosja będą wspólnie działać na rzecz wprowadzenia w życie porozumień mińskich, których celem jest przywrócenie pokoju we wschodniej Ukrainie.

Dwa pozwy Urainy przeciw Rosji

16 stycznia bieżącego roku Ukraina złożyła w MTS pozew zarzucający Rosji złamanie dwóch międzynarodowych konwencji - o zwalczaniu finansowania terroryzmu i o likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. W pierwszym przypadku chodzi o dostarczanie broni i innego wsparcia działającym na terytorium Ukrainy nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym, a w drugim o dyskryminowanie nierosyjskich grup ludności Krymu, w szczególności Ukraińców i Tatarów.

Jako przykład aktu terroru z użyciem dostarczonej przez Rosję broni pozew przytacza zestrzelenie 17 lipca 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w którego szczątkach zginęło 298 osób, w większości Holendrów.

Środowe orzeczenie ma charakter wstępny, a cała sprawa może jeszcze potrwać lata - obejmując również kwestię przedsięwzięć, które miałyby zablokować rosyjską pomoc dla rebeliantów. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej