Unia chce zmian w prawie o delegowaniu pracowników za granicę. "Chodzi o uderzenie w tańszych pracowników, jak Polacy"

W Brukseli trwają prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników za granicę. Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. Projekt komentowali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Wojciech Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).

2017-04-20, 10:32

Unia chce zmian w prawie o delegowaniu pracowników za granicę. "Chodzi o uderzenie w tańszych pracowników, jak Polacy"
Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

20.04.2017 Zmiany w prawie o delegowaniu pracowników za granicę. Goście: Mariusz Adamiak (PKO BP), Wojciech Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Przemysław Kwiecień, (X-Trade Brokers).
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Mariusza Adamiaka, planowane zmiany to „killer” i hipokryzja. – Wszystko pod płaszczykiem ochrony praw pracowniczych, a chodzi o zaprzeczenie przepływu siły roboczej w ramach UE. Chodzi o uderzenie w tańszych pracowników, jak Polacy – wyjaśniał. Gość wyraził nadzieję, że polski rząd wykaże się stanowczością i „będzie prowadził na tyle skuteczna politykę, że przynajmniej to złagodzi, a najlepiej w ogóle zastopuje”.

Wojciech Tejchman zaznaczył, że wszelkie kwestie dotyczące ograniczania dostępu do europejskiego rynku i jego rozmontowywania, to najważniejsza historia gospodarcza 2017 roku. – Obserwujemy kwestie dyrektywy, ale również kwestie rozwiązań regulacyjnych, które są wprowadzane nawet na poziomie regionalnym – przypomniał. Ocenił, że polski rząd zaczyna dostrzegać wagę tej sprawy. – Nie możemy pozwalać na to, by pod płaszczykiem przywracania suwerenności gospodarczej poszczególnych krajów Europy Zachodniej, uderzać w interesy dziesiątków tysięcy drobnych polskich przedsiębiorców – podkreślił.

Dr Kwiecień zaznaczył, że to „prowadzenie polityki wewnętrznej kosztem wyższych celów unijnych. – Unia pokazuje, że nie wyciąga wniosków z tego, co się złego w ostatnich latach w niej dzieje – wskazywał. Jak mówił, widoczne jest myślenie: „mamy problem w postaci zbyt wysokich obciążeń płacowych, to uwspólnotówmy problem, zamiast szukać rozwiązania”. – Aparat unijny ma tok myślenia oderwany od rzeczywistości – podsumował.

W rozmowie także m.in. o pracy i wynagrodzeniach, przyszłości polskiej gospodarki i zrównaniu w prawach kierowców Uber z taksówkarzami.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.   

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

___________________

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 9:10


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej