Apel Rady Mediów Narodowych o niezatrudnianie b. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL

Rada Mediów Narodowych zaapelowała do zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL.

2017-04-26, 15:08

Apel Rady Mediów Narodowych o niezatrudnianie b. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/kaboompics

RMN zaapelowała także o niepodejmowanie z takimi osobami żadnej innej formy współpracy, mającej wpływ na treść programu.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w kwietniu 1997 roku ustawą obowiązek lustracji objął: prezydenta, parlamentarzystów, osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także szefów mediów publicznych.

Z kolei znowelizowane w 2007 roku przepisy stanowiły, że sprawdzeniu mieli podlegać też m.in. nielustrowani przedtem wszyscy naukowcy i dziennikarze oraz właściciele mediów.

W maju 2007 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował m.in. lustrację ogółu dziennikarzy i naukowców (oprócz pełniących funkcje kierownicze).

***

Rada Mediów Narodowych to organ kolegialny powołujący i odwołujący zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Został utworzony w 2016 roku.

Rada przejęła kompetencje powoływania i odwoływania władz mediów publicznych od ministra właściwego ds. Skarbu Państwa. 

W skład RMN wchodzą trzy osoby wybierane przez Sejm i dwie powoływane przez prezydenta, wskazane przez największe kluby opozycyjne.

Przewodniczącym Rady jest Krzysztof Czabański (PiS). W jej skład wchodzą: Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub parlamentarny PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez klub poselski Kukiz'15).

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej