RMN apeluje ws. byłych SB-ków. Lichocka: media powinny być wolne od spuścizny komunizmu

Rada Mediów Narodowych zaapelowała do szefów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb PRL - dowiedział się portal PolskieRadio.pl. - Decyzja została podjęta jednogłośnie - poinformowała członkini RMN Joanna Lichocka. 

2017-04-26, 16:33

RMN apeluje ws. byłych SB-ków. Lichocka: media powinny być wolne od spuścizny komunizmu
Najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest opłacenie abonamentu z góry za cały rok 2023 do 25 stycznia br., bo premiowane jest to zniżką w wysokości 10 proc. . Foto: Shutterstock/Yuri Snegur

- Nie nakazujemy szefom mediów publicznych żadnych konkretnych działań. Apelujemy jedynie o to, żeby byli funkcjonariusze i współpracownicy służb specjalnych PRL nie kształtowali programu mediów publicznych - tłumaczy w rozmowie z portalem Polskiego Radia Joanna Lichocka. Zdaniem posłanki Prawa i Sprawiedliwości usunięcie wspomnianej grupy osób z mediów publicznych jest niezbędne do ich sprawnego funkcjonowania.

- Media narodowe powinny być wolne od spuścizny komunizmu. Kwestią ich wiarygodności, uczciwości i przyzwoitości jest to, aby ludzie szkoleni w totalitaryźmie do dezinformacji, kłamstwa i walki z wolnością, nie mieli wpływu na program i nadawane treści - tłumaczy członkini Rady Mediów Narodowych. RMN nie dysponuje danymi dotyczącymi tego, ilu byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL wciąż pracuje w mediach publicznych. Posłnka Lichocka przekonuje, że mimo to dzisiejszy apel jest potrzebny.

- Pokazujemy system wartości jakim powinni kierować się szefowie mediów publicznych przy kształtowaniu redakcji czy zatrudnieniu pracowników. Opowieści o tym, że w mediach publicznych nie ma już żadnych współpracowników można podnosić, ale fakty są takie, że media w Polsce nigdy nie przeszły pod tym kątem weryfikacji. Każda próba poważnej lustracji była blokowana, dlatego myślę, że problem wciąż istnieje - tłumaczy Lichocka.

Rada Mediów Narodowych to organ kolegialny powołujący i odwołujący zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Został utworzony w 2016 roku.

REKLAMA

Przewodniczącym Rady jest Krzysztof Czabański (PiS). W jej skład wchodzą: Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub parlamentarny PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez klub poselski Kukiz'15).

Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej