Hannover Messe 2017: polskie start-upy miały szansę pokazać się światu
To już ostatni dzień Hannower Messe, największych targów przemysłowych w Europie. Prezentuje się na nich blisko 200 polskich firm, nie tylko tych już uznanych, ale i start-upów.
2017-04-28, 10:30
Posłuchaj
Hanowerskie targi to ważne wydarzenie dla środowiska startupowego, mówi Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland.
Julia Krysztofiak-Szopa Bardzo się cieszymy, że start-upy są pokazywane przez Polaków na dużych, międzynarodowych imprezach.
- Przede wszystkim bardzo się cieszymy, że start-upy są pokazywane przez Polaków na dużych, międzynarodowych imprezach. Przez wiele lat nie było czegoś takiego jak spójna obecność polskiej marki technologicznej za granicą – podkreśla ekspertka.
Dodatek o właściwościach bakterio- i grzybobójczych
Jednym ze start-upów, prezentujących swoją ofertę na targach jest firma HussarTech, mówi jej prezes Anna Ogar.
- Oferujemy dodatek o właściwościach bakterio- i grzybobójczych, który można stosować do różnych grup materiałowych. Możemy zastosować go w szpitalach, gdzie pokrywamy nim ściany, łóżka, zabezpieczamy pościel – wylicza rozmówczyni Jedynki.
REKLAMA
Cyfrowy długopis
Potencjalnych kontrahentów swoim rozwiązaniem, które być może pozwoli na odejście od stert segregatorów w biurach, na targach przekonuje Rafał Witkowski, prezes IC Solutions.
- Jesteśmy tu z długopisem cyfrowym, czyli taką technologią, w której cokolwiek napiszemy na papierze, mamy to od razu na komputerze. Piszemy po zwykłej kartce, która jest wydrukowana na zwykłej drukarce, następnie podłączamy długopis do komputera i natychmiast mamy to wszystko, co napisaliśmy, w systemie informatycznym – wyjaśnia prezes start-upu.
Ultracienkie linie przewodzące
Sebastian Młodziński, współzałożyciel firmy XTPL SA, w Hanowerze prezentuje technologię ultracienkich linii przewodzących.
- Znajdą swoje zastosowanie w wyświetlaczach naszych smartfomów, telewizorach, ekranach dotykowych i w ogniwach słonecznych. Problemem, z którym spotyka się branża elektroniki, jak i ogniw słonecznych, jest to, że jedna z warstw w tych urządzeniach to warstwa przezroczysta, która przewodzi prąd. Ona dzisiaj zbudowana jest z zasobów rzadkich, które w 50 proc. występują tylko w jednym kraju, w Chinach. Oprócz tego, te zasoby, o których mówię, charakteryzują się tym, że w zastosowaniu w ogniwach, czy wyświetlaczach kruszą się, więc nie mogą być elastyczne – wyjaśnia rozmówca Jedynki.
REKLAMA
Wirtualizacja kart lojalnościowych na karcie płatniczej
Jarek Sygitowicz, wiceprezes firmy ZenCard, zaznacza, że dzięki nowej technologii, w naszych portfelach nie będziemy musieli trzymać tak wielu kart.
- Na targach pokazujemy technologię, która pozwala na dowolnej karcie płatniczej zwirtualizować karty lojalnościowe, czy kupony. Nie trzeba więc nosić mnóstwa kart lojalnościowych, wystarczy płatność kartą płatniczą dowolnego banku, w dowolnym systemie płatniczym i wszystko nalicza się samo, rozlicza rabaty – mówi Jarek Sygitowicz.
Na tegorocznych targach Hannover Messe prezentuje się 20 start-upów z naszego kraju.
Polskie Radio jest patronem uczestnictwa Polski jako kraju partnerskiego targów Hannover Messe 2017.
REKLAMA
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA