Raport: polskie miasta pustoszeją. Za 30 lat niektóre stracą ponad jedną trzecią mieszkańców
Gros polskich miast wyludnia się. Przyczyną są nie tylko procesy demograficzne i emigracja, ale też przemieszczanie się z mniejszych miast do większych, i z miast do okolicznych wsi.
2017-04-28, 20:51
Posłuchaj
Ranking najszybciej wyludniających się miast powstał na podstawie danych GUS-u. Przygotował go serwis www.polskawliczbach.pl, zestawiając dane z 2002 i 2016 roku.
Obecnie liderem wśród opustoszałych miast jest Łódź
Wg serwisu Polska w Liczbach, obecnie liderem pod względem bezwzględnego spadku liczby mieszkańców jest Łódź, gdzie na przestrzeni czternastu lat ubyło 86 tys. osób.
Jak jednak podkreśla Tomasz Niedźwiecki, programista z Trójmiasta, który robi podobne portale dla amerykańskich klientów, najbardziej wyludniają się małe miasta.
Ludzie uciekają z małych miast z powodu bezrobocia, gorszych płac
− Przyczyną jest bezrobocie i słabe warunki płacowe, powodujące migrację do większych miast, mówi ekspert.
REKLAMA
Ludzi z Łodzi wysysa też Warszawa
Jak dodaje, w przypadku większego miasta, jakim jest Łódź, dochodzi do tego bardzo słaby przyrost naturalny oraz duża migracja do terenów podmiejskich z tańszymi terenami budowlanymi i kosztami życia.
− Mieszkańcy Łodzi są też wysysani przez Warszawę - dodaje Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.
Wysysanie może przyhamować szybka i sprawna komunikacja
I dodaje, że wśród pomysłów ograniczających ten proces, mówiono o powstaniu szybkiego połączenia Łodzi ze stolicą, dzięki któremu pracujący w Warszawie nie musieliby się przenosić z Łodzi.
GUS: którym miastom przybyło ludności, gdzie najwyższe spadki
O dane na temat zmiany liczby ludności w miastach zapytaliśmy też GUS.
Jak mówi Karolina Dawidziuk, rzecznik tej instytucji, z przeanalizowanych danych za lata 2000-2015, wynika, że największy wzrost liczby ludności nastąpił w Zielonej Górze – powyżej 18 proc., w Rzeszowie – powyżej 15 proc.
REKLAMA
I dodaje, w tym czasie Warszawie przybyło 3,3 proc. ludności, a w Białymstoku 2,5 proc.
Które miasta straciły najwięcej
− Procentowo bardzo dużo mieszkańców stracił Wałbrzych i Bytom, po ok. 13 procent, Łódź – 12 proc., Sosnowiec – ponad 11 procent oraz Zabrze i Gliwice - ok. 11 procent, mówi gość Polskiego Radia.
Prognozy do 2050 r.: niektóre miasta stracą jedną trzecią mieszkańców
Jak wylicza rzeczniczka GUS, wśród miast, gdzie do 2050 r. nastąpi największy spadek ludności, znajduje się Tarnobrzeg – ok. 36 procent, Częstochowa – ponad 33 proc., Przemyśl – ponad 32 procent, a także Łódź i Katowice – ponad 31 procent.
Spadek liczby mieszkańców wielkim wyzwaniem dla samorządów
− Spadek liczby mieszkańców jest najbardziej dotkliwy dla małych i średnich miast. I jest to ogromne wyzwanie dla samorządów - dodaje Paweł Strzelecki.
REKLAMA
Samorządowe inwestycje mogą trafić w próżnię
Bo, jak podkreśla, dla wielu z nich może to oznaczać wpadnięcie w wielką pułapkę – po wielu kosztownych inwestycjach, poprawiających infrastrukturę, czy jakość życia, może się okazać, że nie będzie miał kto z nich skorzystać, a ich utrzymanie będzie bardzo kosztowne, a czasem wręcz nieopłacalne.
Samorządy muszą zachęcać po pozostania mieszkańców
− Dlatego ważne jest dla samorządów aby zatrzymywać mieszkańców na miejscu albo przyciągać osoby wykształcone. Ale to oznacza, że konieczne są inwestycje, oznaczające posiadanie nie tylko wielu tanich gruntów, mówi gość Polskiego Radia.
Wg prognoz GUSu, w najbliższych latach mieszkańców będzie zyskiwać w dalszym ciągu Warszawa, ale też Rzeszów.
Jednocześnie dane GUSu pokazują, że w ostatnich czasie trochę rzadziej migrujemy wewnątrz kraju.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA