Witold Kołodziejski
Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uważa, że wiele przepisów nowelizacji ustawy medialnej autorstwa PO jest sprzecznych z Konstytucją.
2008-01-08, 07:48
Posłuchaj
Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uważa, że wiele przepisów nowelizacji ustawy medialnej autorstwa PO jest sprzecznych z Konstytucją. Witold Kołodziejski, który był gościem "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, powiedział, że wiele zapisów sprawia wrażenie, jakby ich autorom zależało na przejęciu władzy nad mediami publicznymi.
Witold Kołodziejski wyjaśnił, że gdyby wprowadzić nowe przepisy, istnienie Krajowej Rady praktycznie nie miałoby sensu. Jak podkreślił, organy regulujące działalność medialną w Europie są niezależne od rządu, tymczasem w propozycji nowelizacji PO wiele kompetencji rady przejmuje na przykład minister skarbu i infrastruktury, czy Urząd Komunikacji Elektronicznej, który miałby zająć się koncesjami.
Szef Krajowej Rady zarzucił Platformie, że w nowelizacji nie rozwiązała problemu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jak podkreślił, wiele zapisów w tej sprawie przepisano z obowiązującej dotąd ustawy.
Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest przeciwny likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Witold Kołodziejski, powiedział, że takie rozwiązanie oznaczałoby likwidację mediów publicznych.
REKLAMA
Przewodniczący rady uważa, że trzeba popracować nad ściągalnością abonamentu. Przypomniał, że odsetek osób uchylających się od płacenia wynosi 30 procent i jest dużo wyższy niż na przykład w Anglii i Francji, gdzie wynosi 2-3 procent. Wobec faktu, że w Polsce prawie jedna trzecia osób jest zwolniona z abonamentu tak naprawdę płaci go zaledwie 40 procent obywateli.
Witold Kołodziejski uważa, że godny rozważenia jest pomysł opłacania abonamentu razem z PIT-em. "Gość Sygnałów" uważa natomiast, że propozycja LiD-u uzależnienia wysokości opłaty od zarobków, mogłaby być sprzeczna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA