Dzień łączności z Polonią. Polacy nie boją się Brexitu
Dzień 2 maja to nie tylko święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Łączności z Polonią i Polakami za Granicą. W Polskim Radiu 24 rozmowa ze Stefanem Lipińskim, politologiem i dziennikarzem, który mieszka w Wielkiej Brytanii.
2017-05-02, 12:09
Posłuchaj
W kontekście Polonii mieszkającej na Wyspach Brytyjskim, dużym wyzwaniem dla państwa polskiego może być kwestia Brexitu. Jednym z głównych tematów negocjacji dotyczących wyjścia Londynu z Unii Europejskiej będzie przyszłość obywateli Wspólnoty, mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, Polacy mieszkający na Wyspach nie obawiają się Brexitu. – Kwestia wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE to ważny temat w mediach głównego nurtu. W życiu codziennym ta sprawa nie dotyka jednak w żaden sposób społeczeństwa – wskazywał Stefan Lipiński.
– Brexit nie niesie instytucjonalnych zagrożeń, raczej nikt nie spodziewa się wyrzucenia Polaków z Wielkiej Brytanii – mówił politolog, zaznaczając przy tym, że sami Brytyjczycy szanują obywateli naszego kraju. – Doceniają nasz wkład w budowanie ich gospodarki. Polska emigracja zbudowała obraz Polaka, na którym można polegać – pointował Stefan Lipiński.
W Polskim Radiu 24 również rozmowa z Tomaszem Machurą z londyńskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego.
REKLAMA
Według socjologa Roberta Wyszyńskiego ze Wspólnoty Polskiej jesteśmy narodem emigrantów. – Niektórzy naukowcy szacują, że nawet 20 milionów Polaków żyje poza granicami kraju, nie mówiąc o ludziach polskiego pochodzenia, których będą kolejne dziesiątki milionów. W samych Stanach Zjednoczonych podczas wyborów z 2009 roku doliczono się prawie 10 milionów Polaków. Taki jest nasz los, że co trzeci Polak nie mieszka w kraju – mówił gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał Wyszyński, powinien powstać jeden urząd państwowy, który zajmuje się sprawami emigrantów, a nie kilka instytucji, działających równolegle. – To mogłoby być bardziej efektywne. Wszystkie kraje ościenne mają swoje związki światowe – Litwinów, Ukraińców, Słowaków. Natomiast u nas z tym walczono, ponieważ w PRL-u był specjalny departament przeznaczony do walki z polonią i namiastką państwa, którą po wojnie próbował stworzyć gen. Anders. Teraz np. związek Ukraińców ma duży wpływ np. na rząd kanadyjski, który wspiera Ukraińców w wojnie w Donbasie – powiedział socjolog.
Polskie Radio 24/mp/kk
___________________
REKLAMA
Data emisji: 2.05
Godzina emisji: 10.33
REKLAMA