Nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi
Nowe prawo ma zapewnić lepszą ochronę uczestników rynku przez eliminację podmiotów działających w sposób nieetyczny i niezgodny z przepisami prawa, np. nękających Polaków telefonami i emitujących nierzetelne reklamy. O zmianach w prawie mówi w audycji Gospodarczy Temat Dnia 24 Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich.
2017-05-02, 14:49
Posłuchaj
Dla klientów nowelizacja wprowadza istotne zmiany, ponieważ zawężona została grupa podmiotów, które mogą zachęcać do korzystania z usług maklerskich. Nowelizacja ustawy o obrocie znosi też podział rynku na giełdowy i pozagiełdowy. Będą one zastąpione rynkiem regulowanym, pojawi się też instytucja rachunku derywatów. Według Marka Wołosa ustawa porządkuje obszar handlu instrumentami finansowymi.
– Do tej pory do klientów dzwonili sprzedawcy usług. W tym momencie osoby, które są uprawnione do oferowania instrumentów finansowych, to firmy inwestycyjne jak domy maklerskie i agenci firm inwestycyjnych. Tylko te dwie grupy mogą do nas zadzwonić i namawiać do otworzenia rachunku inwestycyjnego. To ważne, ponieważ maklerzy są kontrolowani przez Komisję Nadzoru Finansowego. Teraz firmy, które były odpowiedzialne za oszustwa, powinny znikać z rynku – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk/PAP
Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24
_____________________
Data emisji: 02.05.2017
Godzina emisji: 13:34
Polecane
REKLAMA