Projekt ustawy o ochronie zwierząt po pierwszym czytaniu

Nowelizację przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jej celem ma być zapobieganie popełnianiu kolejnych przestępstw wobec zwierząt i poprawa ich ochrony. Resort proponuje też zaostrzenie kar za zabijanie i znęcanie się nad zwierzętami - z dwóch do trzech lat więzienia. W przypadku czynów ze szczególnym okrucieństwem - z trzech do pięciu lat. O ustawie o ochronie zwierząt mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński z Fundacji VIVA.

2017-05-12, 11:50

Projekt ustawy o ochronie zwierząt po pierwszym czytaniu
W schroniskach w Polsce żyje niemal 150 tys. zwierząt. Foto: Alexas fotod / pixabay

Posłuchaj

12.05.2017 Cezary Wyszyński: cierpienie jest zadawane zwierzętom często dla własnej wygody lub rozrywki
+
Dodaj do playlisty

Grzywna za znęcanie się nad zwierzętami może wynieść nawet 100 tysięcy złotych. Dodatkowo sąd będzie mógł zakazać wykonywania pracy związanej ze zwierzętami czy posiadania zwierząt. Według Cezarego Wyszyńskiego zaostrzenie kar jest krokiem w dobrą stronę. – To nie rozwiążę wszystkich problemów zwierząt w Polsce. Wysokość kary tych problemów nie rozwiąże, ale jednak wpływa na postrzeganie tych przestępstw przez społeczeństwo i wymiar sprawiedliwości. Wyżywanie się na zwierzętach to wyżywanie się na słabszych – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał przedstawiciel Fundacji VIVA, by sprawa trafiła do sądu, musi się nią odpowiednio zająć prokuratura i policja. – Nowe przepisy mówią o karach w postępowaniu sądowym, natomiast bardzo wiele spraw jest umarzanych na etapie postępowania prokuratury i policji - to jest kłopot. Problemem jest również kwestia składania zawiadomień przez ludzi, tu też jest wiele do poprawienia. Niestety, cierpienie jest zadawane zwierzętom często dla własnej wygody lub rozrywki – stwierdził Cezary Wyszyński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kk/IAR

_______________________

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 10:33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej