"Chwała Rotmistrzowi!". Uroczystości w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego

W warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędą się dziś uroczystości w 69. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. To właśnie na terenie byłej katowni UB przy Rakowieckiej 25 maja 1948 komuniści rozstrzelali żołnierza Armii Krajowej, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera podziemia niepodległościowego.

2017-05-25, 07:19

"Chwała Rotmistrzowi!". Uroczystości w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego
Rotmistrz Witold Pilecki- żołnierz wyklęty zginął 25 maja 1948. Foto: materiały prasowe

Posłuchaj

69 lat temu komuniści zamordowali Witolda Pileckiego. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości rozpoczną się o godz. 20 koncertem grupy Panny Wyklęte pt. "Chwała Rotmistrzowi!" - zapowiada Paweł Szabłowski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Po zakończeniu koncertu zaplanowano przejście ścieżką śmierci, którą rotmistrz prawdopodobnie pokonał 69 lat temu, do miejsca wykonywania wyroku. O godz. 22 na terenie dawnego mokotowskiego aresztu odbędzie się msza święta polowa.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, w północno-zachodniej Rosji. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1918 roku. Dwa lata później jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W kampanii wrześniowej walczył w 19 i 41 Dywizji Piechoty. W 1940 roku Witold Pilecki dobrowolnie dał się aresztować i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Organizował tam ruch oporu a także stworzył jedne z pierwszych raportów o Holokauście. Uciekł z Auschwitz, by następnie wziąć udział w powstaniu warszawskim. W październiku 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2. Korpusu Polskiego. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce.

W 1947 aresztowany przez komunistów i rok później skazany na śmierć i stracony. W III RP zrehabilitowany, w 2006 roku pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a cztery lata temu awansowany na stopień pułkownika.

Na tzw. Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie IPN nadal szuka szczątków rotmistrza. Uważa się, że to właśnie w dołach śmierci na tym cmentarzu komuniści zagrzebali Witolda Pileckiego.

REKLAMA

Rok temu - w 115. rocznicę urodzin rotmistrza - Polskie Radio uruchomiło specjalny portal www.pilecki.polskieradio.pl poświęcony pamięci bohatera.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej