Uwaga upały: pracodawca musi pamiętać o wodzie, klimatyzacji, odzieży roboczej
Zapewnienie pracownikom właściwych warunków do pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracodawców. Dotyczy to m.in. dni upalnych, które właśnie przed nami.
2017-05-29, 08:41
Posłuchaj
− Co prawda przepisy nie wskazują, ile powinna wynosić maksymalna granica temperatury jaką pracodawca powinien zapewnić pracownikom, ale to nie oznacza, że nie ma on obowiązków w tym zakresie -zwraca uwagę mecenas Edyta Defańska-Czujko z kancelarii Czublun Trębicki.
Jak podkreśla, pracodawca tak powinien organizować pracę, aby ta praca była jak najmniej uciążliwa.
Powyżej 25-28 stopni trzeba zapewnić pracownikom napoje
I tak, np. przy pracy na otwartej przestrzeni, gdy panuje temperatura powyżej 25 stopni, a w przypadku pomieszczeń – powyżej 28 stopni, jest obowiązek zapewnienia pracownikom napojów.
Jak dodaje gość radiowej Jedynki, powinny być one udostępnione bezpłatnie i w nielimitowanej ilości dla wszystkich osób, również tych zatrudnionych na umowy cywilno-prawne.
REKLAMA
Przy pracy na powietrzu: woda do picia, mycia i odpowiednia odzież robocza
Co ważne, przy otwartej przestrzeni przy pracach fizycznych, ten obowiązek jest jeszcze bardziej rozbudowany.
−Wtedy oprócz wody do picia, należy zapewnić pracownikowi wodę do mycia. Również pracodawca musi zapewnić odpowiednią na upały odzież roboczą, mówi Edyta Defańska-Czujko.
Co w pomieszczeniami z klimatyzacją?
− Warto też pamiętać, że w pomieszczeniach gdzie jest zamontowana klimatyzacja, pracodawca ma obowiązek konserwacji wszystkich takich urządzeń -przypomina Danuta Rutkowska, rzecznik prasowa Głównego Inspektora Pracy.
Jak podkreśla gość Polskiego Radia, inspektorzy podczas kontroli sprawdzą na pewno, czy klimatyzacja jest sprawna, odpowiednio konserwowana i czyszczona, co powinno mieć potwierdzenie w odpowiednich dokumentach.
REKLAMA
Zakaz zatrudniania młodocianych w pomieszczeniach gdzie temperatura przekracza 30 stopni
Istnieje też zakaz zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni.
Niestety jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, z roku na rok skarg przybywa.
Dużo skarg na klimatyzację i wentylację
Jak podkreśla rzecznik, w ostatnich latach następuje wzrost skarg na wysoką temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca oraz na niewłaściwie funkcjonującą klimatyzację czy wentylację.
− Myślę, że to wzrost świadomości pracowników, którzy już wiedzą, że warto upomnieć się o swoje prawa, mówi Danuta Rutkowska.
REKLAMA
Bo na każdą skargę Państwowa Inspekcja Pracy reaguje, a pracodawcom, którzy nie wypełniają swoich obowiązków, grozi grzywna nawet do 30 tys. zł
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA