Pierwsze w Polsce warsztaty Urban Plan. Licealiści zaprojektowali nowe przyjazne miasto
Licealiści z podwarszawskiej szkoły zaprojektowali nowe, przyjazne miasto. Podczas pierwszych w Polsce warsztatów Urban Plan swoim doświadczeniem i radą dzielili się z nimi światowi specjaliści z największych, międzynarodowych firm branżowych.
2017-05-30, 12:50
Posłuchaj
Zadaniem licealistów było przeobrażenie miejskiej przestrzeni w miejsce przyjazne, takie które przyciągnie różne grupy społeczne. Uczniowie musieli też zdecydować co zrobić ze starym, opuszczonym centrum handlowym - zburzyć je, czy też jakoś wykorzystać ten budynek.
Jak mówi Karolina Kaim z Urban Land Institute w Polsce, warsztaty skierowane są do licealistów, którzy w czasie ćwiczeń dowiadują się, jak w odpowiedzialny sposób kształtować ład przestrzenny, zarządzać rozwojem miast oraz ich zabudową.
Karolina Kaim Ważne jest to, żeby każde miasto miało pomysł i strategię na siebie.
- Nauczą się, jak różne profesje składają się na rynek nieruchomości, jak bardzo to, co wydaje się tylko i wyłącznie budowaniem budynków związane jest z tym, jak żyjemy, jak funkcjonuje miasto, jak duży udział w tworzeniu miasta mogą mieć społeczności, jak ważne jest to, żeby każde miasto miało pomysł i strategię na siebie – podkreśla ekspertka.
Młodzież musiała zmierzyć się z problemami architektonicznymi, finansowymi i społecznymi
W trakcie warsztatów młodzież została podzielona na kilkuosobowe zespoły, które musiały się zmierzyć z problemami architektonicznymi, finansowymi i społecznymi w wirtualnym mieście, opowiada jedna z uczestniczek Gabriela.
REKLAMA
- Chcemy, aby nasze miasto miało dużo życia i dużo aspektów socjalnych, równocześnie dużo szans dla uczniów, żeby mieli, gdzie się rozwijać po uniwersytecie – podkreśla rozmówczyni Jedynki.
Wyróżniono projekty, w których umieszczono różne budynki mieszkalne w tej samej dzielnicy, tak aby mogły tam kupować mieszkania zarówno osoby ze średnimi zarobkami, jak i te lepiej sytuowane. W bezpośrednim sąsiedztwie osiedli zaprojektowane zostały tereny zielone oraz miejsca z kawiarniami, gdzie chętnie czas spędzaliby studenci, a budynek po starym centrum handlowym został wyremontowany i przeznaczony na centrum edukacyjne z biblioteką.
Zainteresowanie uczniów tematami urbanistycznymi
Program ma zainteresować uczniów tematami urbanistycznymi, dodaje inny uczeń Kacper.
- Interesuje mnie proces planowania miasta. Jestem wielkim fanem Warszawy. Według mnie teraz bardzo dużo nowych rzeczy się otwiera, powstaje, jest dużo renowacji starszych miejsc. To miasto idzie do przodu w porównaniu do innych miast, którym już trudniej jest się rozbudowywać. Ten proces jest bardzo interesujący, jak można decydować, które budynki dobudować – mówi uczeń.
REKLAMA
Łatwiejszy start w karierę w branży nieruchomości
Program ma też ułatwić karierę w branży nieruchomości, podkreśla Zuzanna.
- To jest bardzo ciekawe doświadczenie, szczególnie dla uczniów liceum, którzy niedługo wybierają się na studia, ale jeszcze nie mają sprecyzowanych planów – mówi uczennica. – Przed tymi warsztatami nie myślałam o tym, jak zaprojektowane jest samo miasto. Zawsze myślałam o pojedynczych budynkach, które były zaprojektowane dla poszczególnych firm albo grup ludzi. W ten sposób mam szansę zobaczyć, jak całe społeczeństwo współpracuje razem w mieście – dodaje.
Do udziału w pilotażu w roli obserwatorów zaproszono też dyrektorów innych szkół. Być może w przyszłości i oni zechcą zorganizować podobne warsztaty w swoich placówkach.
Urban Land Institute to międzynarodowa organizacja non-profit założona w 1936 roku. Jej celem jest promowanie odpowiedzialnego wykorzystania przestrzeni miejskiej i realizacji zrównoważonych inwestycji deweloperskich. Pokazuje, że każdy z nas może mieć wpływ na miasto, w którym mieszka.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, awi
Polecane
REKLAMA