"Soki chronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi"
Dziś po raz szósty w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Soku. Ile soków i nektarów wypija przeciętny Polak mówi Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków.
2017-05-30, 13:05
Posłuchaj
- W Polsce pijamy statystycznie około 20 litrów soków i nektarów na osobę na rok. To co prawda jest średnia europejska, ale dużo mniej niż w Niemczech, we Francji, czy w krajach skandynawskich – podkreśla.
Polska nie ma sobie równych w Europie
Niemcy czy Skandynawowie wypijają średnio ponad 30 litrów soków rocznie, my z pewnością moglibyśmy pić ich więcej, bo zarówno jabłka jak i zagęszczony sok jabłkowy służący do produkcji soków to nasz sztandarowy produkt
- Jesteśmy drugim producentem soków zagęszczonych w świecie. Produkujemy przede wszystkim soki jabłkowe, w ofercie są również soki kolorowe z wiśni, porzeczki. W sumie jest to około 400 tys. ton. W tym 300-320 tys. ton to jest produkcja koncentratu jabłkowego, w Europie nie mamy sobie równych - zapewnia Julian Pawlak, prezes Krajowe Unii Producentów Soków.
Co z tym cukrem?
W Polsce od lat prowadzone są kampanie promujące soki owocowe i warzywne, wskazujące na ich zalety i namawiające Polaków do zwiększania ich spożycia. Te działania odniosły pozytywne skutki, ale w ostatnich latach wzrost spożycia soków mocno wyhamował.
- Skuteczność tych kampanii przyhamowała antykampania wskazująca na zawartość cukru zarówno w owocach jak i w sokach. Jednak zapominamy, że ten cukier występuje naturalnie, a w sokach są również witaminy, sole mineralne, antyoksydanty, które chronią nasz organizm przed chorobami cywilizacyjnymi - tłumaczy Barbara Groele.
Najpopularniejszym sokiem na świecie jest sok pomarańczowy, ale tuż po nim na podium jest sok jabłkowy.
Elżbieta Mamos, abo
REKLAMA
REKLAMA