Podsumowanie Dnia: "W Moskwie odbywało się niszczenie dowodów"

Polska prokuratura czeka na odpowiedź strony rosyjskiej w sprawie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Rosji. Przeprowadzane ostatnio ekshumacje ujawniają liczne błędy. 1 czerwca to międzynarodowy dzień dziecka, jak polskim dzieciom pomaga program Rodzina 500 plus? To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.

2017-06-01, 22:04

Podsumowanie Dnia: "W Moskwie odbywało się niszczenie dowodów"
Materiał ilustracyjny. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

01.06.17 Podsumowanie Dnia - Informacje
+
Dodaj do playlisty

W trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, a w 9 przypadkach - w trumnach znaleziono części ciał innych osób Nadzorujący śledztwo smoleńskie zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował, że nasi prokuratorzy zwrócili się w tej sprawie do Rosjan. Prokurator Pasionek odrzucił oskarżenia o polityczne działanie prokuratury. Tłumaczył, że termin przekazania rodzinom informacji z sekcji zwłok był związany z długim okresem badania szczątków. Ekshumacje  te zostały przeprowadzone w marcu i kwietniu, ale wyniki badań genetycznych dotarły do prokuratury w drugiej połowie maja - wyjaśnił zastępca prokuratora generalnego.

Według Anity Gargas, autorki Magazynu Śledczego w TVP, polskie władze i prokuratura tłumaczyły rodzinom ofiar, że przepisy sanitarno-epidemiologiczne zabraniają dokonywać sekcji w kraju. – W czasie wizyty rodzin w Moskwie powtarzano, że trumien nie będzie można w Polsce otwierać. Tak było nie tylko z ciałami, ale i z dowodami w postaci rzeczy osobistych. Niszczenie tych dowodów odbywało się na dziedzińcu prosektorium w Moskwie. Nasi przedstawiciele w tym uczestniczyli, zamiast wspierać rodziny. Tak naprawdę nie było żadnych sekcji, nawet identyfikacji nie przeprowadzono właściwie – mówiła dziennikarka.

Program 500 plus. "Polskim dzieciom żyje się łatwiej"

Środki z programu „Rodzina 500 plus” trafiają do 57 proc. wszystkich dzieci poniżej 18. roku życia. To oznacza 3,91 mln dzieci objętych świadczeniem. Przewidywane skutki programu to zmniejszenie skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych o 94 proc. Według raportu „Przewidywane skutki społeczne 500 plus: ubóstwo i rynek pracy” polskiego oddziału Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu - przed wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus 11,9 proc. dzieci żyło w skrajnym ubóstwie. Ten sam raport przewiduje, że dzięki programowi wskaźnik ten spadnie do 0,7 proc.

REKLAMA

Jak podkreślał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, dzięki programowi 500 plus polskim dzieciom żyje się łatwiej. – Wstępne szacunki podają, że ze skrajnej biedy udało się wydobyć kilkaset tysięcy dzieci. Ważny jest też wymiar symboliczny programu, byśmy czuli, że dzieci są wspólną wartością i odpowiedzialnością. Cieszy również, że strach co do wykorzystania środków przez Polaków był nieuzasadniony. Polacy nie przepili tych pieniędzy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia m.in. o uchwale Sądu Najwyższego w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, zgubieniu i znalezieniu twardych dysków z danymi dotyczącymi afery Amber Gold i dniu dziecka.

W „Podsumowani Dnia” także doniesienia ze świata sportu, które przedstawiał Henryk Urbaś, natomiast przegląd portali internetowych poprowadził Marcin Królik.

Gospodarzami audycji byli Mateusz Drozda i Maja Borkowska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 01.06.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 21:00

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej