Światowe reakcje na wycofanie się USA z porozumienia klimatycznego
Włochy, Francja i Niemcy skrytykowały Stany Zjednoczone za wycofanie się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Umowa uzgodniona w Paryżu w 2015 roku przewiduje znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Odrzuciły też sugestię prezydenta USA Donalda Trumpa, który powiedział, że jest gotowy renegocjować swój udział w porozumieniu. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
2017-06-02, 12:02
Posłuchaj
Zdaniem gościa, porozumienie stoi pod dużym znakiem zapytania. – USA są nie tylko globalnym mocarstwem, ale bardzo ważnym emitentem CO2. To stawia pod znakiem zapytania pewne ustalenia z innymi państwami. Nie wiadomo, czy inne kraje też nie zdecydują się na taki krok – wskazywał.
Paweł Musiałek wyjaśniał, że dla wielu krajów porozumienie nie jest wygodne, bo ogranicza wzrost gospodarczy, szczególnie państw, których system energetyczny oparty jest na węglu. – Te gospodarki poniosą duży koszt wprowadzenia go w życie, dlatego w sytuacji, gdy USA ogłaszają, że nie będą go respektować, to dają innym krajom duży pretekst, by również go nie uznawać – ocenił.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 02.06.2017
Godzina emisji: 11:06
Polecane
REKLAMA