Zamach w Londynie. "Służby specjalne pozostają w napięciu"

Zatrzymano 12 osób w związku z nocnym zamachem w Londynie - poinformowała brytyjska policja. – Do tej pory nie znamy tożsamości zamachowców. Należy założyć, że był to z pewnością zamach terrorystycznych, a sprawców było przynajmniej trzech – mówił w Gorącym Temacie Darek Rosiak, korespondent Polskiego Radia w Londynie.

2017-06-04, 17:01

Zamach w Londynie. "Służby specjalne pozostają w napięciu"
Zdjęcie ilustracyjne/Oddziały specjalne brytyjskiej policji na ulicach Londynu. Foto: PAP/EPA/SEAN DEMPSEY

Posłuchaj

04.06.17 Gorący Temat: Ataki w Londynie
+
Dodaj do playlisty

W nocy doszło do dwóch ataków terrorystycznych w Londynie. Siedem osób zginęło, a 48 zostało jest hospitalizowanych. Na Moście Londyńskim, znajdującym się w centrum brytyjskiej stolicy, samochód dostawczy wjechał w grupę pieszych. Do kolejnego ataku doszło w pobliskim Borough Market - miejscu, w którym znajdują się liczne bary i restauracje. W jednej z nich napastnicy zaatakowali nożami znajdujących się tam ludzi.

– Istnieją dwie teorie – jedna, że ten zamach ma związek z wyborami i chodziło o próbę wywrócenia tych wyborów i storpedowania procesu demokratycznego. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że związane jest to z początkiem ramadanu. Przywódcy Państwa Islamskiego wezwali bojowników do ataków w ramach miesiąca religijnego i świętego dla muzułmanów – mówił Darek Rosiak.

Witold Repetowicz (defence24.pl) podkreślała, że nie od dziś wiadomo, że jesteśmy w stanie wojny z Państwem Islamskim i istnieje zagrożenie zamachami ze strony ekstremistów muzułmańskich.

– Inwigilacja Internetu oraz stron i forów, na których koncentruje się dyskusja ekstremistów i zamykanie meczetów, z których głoszona jest ideologia nienawiści, nie powinny doprowadzić do konfliktu z miejscową ludnością muzułmańską – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Dr Marek Cupryjak (Katedra Badań nad Konfliktami i Pokojem, Uniwersytet Szczeciński) podkreślał, że nalży zadbać o edukację społeczeństwa oraz poziom wyszkolenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, również w wymiarze współpracy międzynarodowej.

– Lwią rolę odgrywają służby specjalne – wywiad, kontrwywiad i bliższa współpraca w ramach różnych sojuszy. Ważna jest ścisła współpraca w zakresie pozyskiwania informacji wyprzedzających, ustalanie miejsca pobytu komórek organizacji terrorystycznych i neutralizacja ich zanim zdążą zaatakować – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondentka w Wielkiej Brytanii, odniosła się do wypowiedzi premier Theresy May, która w zdecydowany sposób zapowiedziała koniec tolerancji dla muzułmańskiego ekstremizmu. Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 było to swoiste deja vu, gdyż w podobny sposób wypowiedziała się 11 dni temu po zamachu w Manchesterze.

– To są jedynie hasła, którymi jesteśmy karmieni od 2010 roku. Jednak zauważyłam również zmianę tego tonu, gdyż w Wielkiej Brytanii pojawiły się pewne propozycje współpracy z mniejszością muzułmańską w celu neutralizacji potencjalnych zamachów – dodała dziennikarka.

REKLAMA

Do zamachu doszło na zaledwie cztery dni przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadził Krzysztof Grzybowski.  

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 04.06.2017

Godzina emisji: 15.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej