Wybory w Wielkiej Brytanii. Szef PE: perspektywa twardego Brexitu została odrzucona

Wynik wyborów w Wielkiej Brytanii wskazuje, że perspektywa twardego Brexitu została odrzucona - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w rozmowie z "Corriere della Sera". Jako priorytet wskazał obronę praw obywateli UE na Wyspach.

2017-06-10, 08:21

Wybory w Wielkiej Brytanii. Szef PE: perspektywa twardego Brexitu została odrzucona

"Strategia twardego Brexitu została zmniejszona, jeśli nie wręcz pokonana" - stwierdził Tajani w wywiadzie dla włoskiego dziennika.

Powiązany Artykuł

Brexit_1200_DOB.jpg
BREXIT

Jego zdaniem w Zjednoczonym Królestwie rośnie świadomość tego, że całkowite zerwanie z Unią Europejską nie jest "świetnym interesem". Jak podkreślił, być może w chwili referendum "brytyjscy obywatele nie rozumieli dobrze, co znaczy Brexit i dopiero teraz zdają sobie z tego sprawę".

"Dwa lata trudnych i technicznie złożonych rokowań"

"Ważne jest, aby w związku z rozpoczęciem negocjacji w sprawie Brexitu w Londynie był stabilny rząd" - oświadczył szef PE. Wyraził przekonanie, że ze Zjednoczonym Królestwem "należy prowadzić dialog pokazując stanowczość i determinację". To będą dwa lata "trudnych i technicznie złożonych rokowań" - uważa Tajani.

REKLAMA

Zaznaczył zarazem, że dla Parlamentu Europejskiego priorytetem, który nie podlega dyskusji, jest obrona praw 3 milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jest wśród nich, przypomniał, pół miliona Włochów.


Także w innych kwestiach, stwierdził włoski polityk, "Londyn nie powinien liczyć na taryfę ulgową", począwszy od poszanowania wszystkich podjętych zobowiązań finansowych. W tej kwestii, jak zauważył Tajani, wśród państw europejskich panuje duża "zwartość".

Zdaniem szefa PE wybory w Wielkiej Brytanii oznaczają, że "era populizmów wygasa". Slogany mogą być według Tajaniego "fascynujące", ale w konfrontacji z rzeczywistością przynoszą "rozczarowanie".

Nadzwyczajne szanse dla Włoch?

"Wyborcy zdają sobie sprawę z tego, że nie jest prawdą, iż Bruksela jest winna wszystkiemu. To wydarzyło się we Francji, Austrii, Holandii, Niemczech i Hiszpanii" - oświadczył.

Tajani powiedział także, że wraz z Brexitem pojawiają się "nadzwyczajne szanse" dla Włoch. Jego zdaniem Włochy powinny wraz z Francją, Niemcami i Hiszpanią tworzyć "oś" zdolną ożywić UE.

***

Unia Europejska planowała rozpocząć rozmowy z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu 19 czerwca. Wątpliwe jednak, aby wtedy do rozmów doszło z powodu problemów politycznych na Wyspach, bo konserwatyści będą musieli szukać koalicjanta do rządu.

REKLAMA

A termin przeznaczony na negocjacje jest zapisany w unijnym traktacie - 2 lata od czasu złożenia wniosku o woli wyjścia z Unii Europejskiej. Wielka Brytania uruchomiła artykuł 50 unijnego traktatu 29 marca tego roku co oznacza, że 29 marca 2019 roku powinna opuścić Unię Europejską.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej