Dziennikarstwo - jak zmieniło się na przestrzeni czasu

Dziennikarstwo to termin od „dziennika” – czyli praca w prasie codziennej. Kiedyś dodatkowym utrudnieniem była cenzura i różne przymusy, wymagania, serwituty oraz ówczesna technologia. Jak wyglądało wydawanie prasy w 20 lat temu i wcześniej? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Jacek Lutomski, kierownik działu kultury „Rzeczpospolitej” oraz Janusz Drzewucki, ex-sekretarz cotygodniowego dodatku do „Rzeczpospolitej” Plus Minus.

2017-06-14, 14:54

Dziennikarstwo - jak zmieniło się na przestrzeni czasu
24. Foto: 24

Posłuchaj

12.06.17 Jakie wyzwania spotykał na swej drodze redaktor pracujący w dzienniku w latach 90-tych?
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył Jacek Lutomski, w latach 90-tych praca w prasie wyglądała inaczej niż obecnie. - Pomimo mniej zaawansowanej technologii, gazety były wbrew pozorom bardziej aktualne. A trzeba zaznaczyć, że mówimy o wydaniach papierowych – wspominał dziennikarz „Rzeczypospolitej”. - Kiedy papież po raz pierwszy poszedł do szpitala lub kiedy dostaliśmy informację o śmierci Michaela Jacksona, zareagowaliśmy bardzo szybko i na ostatnią chwilę pisaliśmy nowe teksty - dodał Jacek Lutomski.

- Ta praca była trudna, szybka i wyczerpująca, ponieważ całymi dniami siedzieliśmy w redakcjach, ale to było coś fascynującego i dawało wielką satysfakcję. Teksty robiło się na teraz, a nie za tydzień - podkreślił Janusz Drzewucki i dodał, że każda znacząca informacja to były wielkie przeżycia dla wszystkich dziennikarzy. - Nobel dla Szymborskiej czy śmierć Krzysztofa Kieślowskiego – wszyscy mieliśmy poczucie, że oddajemy hołd twórcom, na których tekstach się wychowywaliśmy – powiedział dziennikarz. 

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska

Polskie Radio 24/kawa

REKLAMA

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 05.06.17

Godzina emisji: 22.15

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej