Warszawa: dziś spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu

Przyszłość Unii Europejskiej, wspólna polityka obronna i Brexit - to główne tematy dzisiejszych rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu w Warszawie. Spotkanie szefów rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Luksemburga, Belgii i Holandii odbędzie się z inicjatywy Beaty Szydło.

2017-06-19, 06:44

Warszawa: dziś spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu
Spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie w lipcu 2016 roku. Foto: flickr.com/Kancelaria Premiera

Posłuchaj

W Warszawie spotykają się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu. Relacja Sylwii Białek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przed południem dojdzie do spotkania polskiej premier z szefem rządu Holandii Markiem Rutte. Rozmowa potrwa pół godziny. Później Beata Szydło powita pozostałych premierów państw Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbędzie się w Kancelarii Premiera. Przed 16.00 premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej udadzą się na Zamek Królewski, gdzie odbędzie się ceremonia oficjalnego przekazania przewodnictwa w tej Grupie.

Polska sprawuje prezydencję do końca czerwca tego roku, od 1 lipca pracami V4 pokierują Węgry. Kancelaria Premiera poinformowała, że celem spotkania jest kontynuacja dialogu na kluczowe tematy związane z agendą unijną oraz przyszłością Unii Europejskiej. Wizyta będzie okazją do nawiązania ściślejszej współpracy z państwami Beneluksu w odniesieniu do dalszego rozwijania relacji Unia Europejska - kraje Partnerstwa Wschodniego.

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Sadecki zwraca uwagę, że do rozmów w takim gronie w przeszłości już dochodziło, choć w ostatnich latach rzadziej. Jak mówi, obecnie kraje Beneluksu szukają różnych formatów do rozmów o przyszłości Unii Europejskiej. Andrzej Sadecki wskazuje, że w wielu kwestiach unijnych kraje Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej mają jednak odmienne zdanie.

- Belgia, Holandia i Luksemburg opowiadają się za pogłębieniem integracji europejskiej i nie mają nic przeciwko Unii wielu prędkości, czego my się obawiamy, rozbieżności są również w kwestiach migracyjnych - wyjaśnia.

REKLAMA

W opinii eksperta, takie spotkanie to dobra okazja do wymiany opinii na tematy unijne. Zwłaszcza, że Grupa Wyszehradzka umożliwia rozmowę z innymi partnerami z zewnątrz, jak na przykład z Rumunią, Bułgarią, Chorwacją, Słowenią czy państwami bałtyckimi.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej