Język polski coraz bardziej potrzebny Chińczykom
Nauka języka chińskiego w Polsce i polskiego w Chinach, to nie moda. To konieczność spowodowana coraz większą współpracą firm obu krajów.
2017-06-20, 16:55
Posłuchaj
O tym, jak Chińczycy uczą się języka Chopina, w relacji Dominika Olędzkiego który odwiedził Uniwersytet Języków Obcych w Pekinie, w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki,
Polski księgozbiór na Uniwersytecie w Pekinie
Jak wyjaśnia prof. Zhao Gang, na uniwersytecie tym znajduje się największy księgozbiór polski w Chinach, zawierający 8 tys. woluminów z różnych dziedzin.
− Nasi studenci są zainteresowani różnymi tematami, nie tylko polską literaturą, ale gospodarką, prawem, mówi rozmówca Polskiego Radia.
Jak dodaje, studentom z I i II roku trudno jest jeszcze korzystać z polskiej literatury, ale wraz z nauką, jest z tym coraz mniejszy problem.
REKLAMA
Język polski coraz bardziej potrzebny w Chinach
Profesor Zhao Gang zaznacza, że jego znajomość z językiem polskim trwa już 25 lat, i nie żałuje swojego wyboru, gdyż teraz, w dobie szybkiego rozwoju wzajemnych stosunków, jest to wybór bardzo trafny.
Podkreśla, że inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku ma wielkie znaczenie dla gospodarek obu krajów oraz całego świata.
− Pojawi się wiele projektów, przy których będą potrzebni kompetentni ludzie, znający m.in. język polski, mówi profesor Zhao Gang.
Potwierdza to Klaudia, studiująca na wydziale polonistyki Uniwersytetu Języków Obcych w Pekinie.
REKLAMA
Jak podkreśla, nauka polskiego nie była dla niej łatwa.
− Kiedy pojechałam pierwszy raz do Polski, nawet nie rozumiałam, co do mnie mówiono. Teraz jest lepiej i wydaje mi się, że najprostszym pomysłem na naukę tego języka jest oglądanie filmów i wideo, mówi Klaudia.
Język Chiński coraz bardziej popularny również w Polsce
Moda na język chiński powoli opanowuje Polskę. Coraz więcej przedszkoli i szkół wprowadza do swojej oferty właśnie ten język, ale także rodzice coraz częściej decydują się na opłacanie korepetycji dla swoich dzieci, traktując to jako inwestycję w przyszłość.
A ta inwestycja może się zwrócić bo współpraca z jedną z największych gospodarek świata w najbliższych latach może nabrać rozpędu.
REKLAMA
Coraz więcej polskich firm chce zaistnieć w Chinach - a firm z Państwa Środka w naszym kraju.
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA