Szef MSZ w Reykjaviku: Islandia podziela polskie dążenia ws. bezpieczeństwa
Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski spotkał się w środę z ministrem spraw zagranicznych Islandii Gudlaugurem Thor Thordarsonem w Reykjaviku. Głównymi tematami ich rozmów były m.in. problematyka bezpieczeństwa oraz współpraca bilateralna - poinformowało MSZ w komunikacie.
2017-06-21, 15:59
Jak podaje ministerstwo, Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski odbył dwudniową wizytę w Reykjaviku. Podczas pierwszego dnia, we wtorek, wziął udział w zorganizowanym na zakończenie prezydencji islandzkiej nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego.
Drugiego dnia, w środę, polski szef dyplomacji odbył spotkanie ze swoim islandzkim odpowiednikiem Gudlaugurem Thor Thordarsonem, podczas którego poruszali tematy m.in. polityki wschodniej, bezpieczeństwa oraz współpracy regionalnej czy bilateralnej.
Witold Waszczykowski Cieszy fakt, że Islandia podziela polskie dążenia do wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa w Europie oraz związane z tym działania podjęte przez NATO
Ministrowie zwrócili szczególną uwagę na znaczenie stosunków dwustronnych w kontekście politycznym i gospodarczym, z naciskiem na wagę współpracy w regionie Morza Bałtyckiego i Arktyki. Wyrazili także wzajemną nadzieję na dalszą owocną współpracę Polski oraz Islandii oraz kontynuację dynamicznego dialogu politycznego i sojuszniczego charakteru relacji w ramach NATO.
Spotkanie z Polonią islandzką
"Cieszy fakt, że Islandia podziela polskie dążenia do wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa w Europie oraz związane z tym działania podjęte przez NATO" – mówił polski minister, cytowany przez MSZ.
W środę Waszczykowski odbył również spotkanie z Polonią islandzką, podczas którego wyraził uznanie dla aktywnego udziału przedstawicieli polskiego środowiska w życiu politycznym i publicznym Islandii oraz efektywne działania na rzecz rozwoju polskiej oświaty.
Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród cudzoziemców na Islandii i od 1996 r. stanowią jednocześnie największą grupę cudzoziemców osiedlających się tam corocznie.
Była to pierwsza od 1976 r. wizyta Ministra Spraw Zagranicznych RP na Islandii.
REKLAMA
koz
REKLAMA