Cyberatak na USA. "Rosjanie uprawiają geopolitykę informacyjną"

Podczas ubiegłorocznych wyborów systemy komputerowe i infrastruktura komisji wyborczych w 21 stanach były celami rosyjskich cyberataków – poinformowali przedstawiciele rządu federalnego. O inwigilacji tamtejszego systemu wyborczego opowiedział Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

2017-06-23, 17:05

Cyberatak na USA. "Rosjanie uprawiają geopolitykę informacyjną"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Reporter/Eastnews

Posłuchaj

23.06.17 Artur Wróblewski: Rosjanie od zawsze używali dezinformacji
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa audycji, to było oczywiste, że Rosjanie będą się starali w jakiś sposób wpływać na sytuację polityczną w USA w momencie przesilenia. - Prowadząc wojnę hybrydową, rosyjskie służby za przyzwoleniem Władimira Putina, chciały doprowadzić do wyboru osoby, która będzie najbardziej pasowała – powiedział Artur Wróblewski

- Podczas wyborów w USA, dla Moskwy najlepszym wyborem był człowiek, który o polityce widział najmniej, czyli Donald Trump – powiedział gość audycji i dodał, że w tej próbie kontrolowania serwerów i maili główną rolę grał prawdopodobnie wywiad wojskowy.

Zdaniem amerykanisty skala tego zjawiska, która objęła prawdopodobnie 21 stanów nie powinna zaskakiwać. - U Rosjan funkcjonuje tzw. geopolityka informacyjna, w której realizuje się różne cele. Używają do tego trolli, broni poznawczej czy broni wstecznego odbicia. W ten sposób można wpłynąć na opinie publiczną w innym kraju – powiedział Artur Wróblewski.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski

REKLAMA

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 23.06.17

Godzina emisji: 14.15

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej