Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia przyznane
W Studiu imienia Agnieszki Osieckiej zakończyła się pierwsza gala Nagród Gospodarczych Polskiego Radia. Statuetki dla najlepszych polskich firm przyznano w sześciu kategoriach, a nagroda główna przypadła koncernowi PKN Orlen. Pomysłodawcą gali jest obecny wiceszef radiowej Trójki, a do niedawna dyrektor Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Wojciech Surmacz.
2017-06-23, 23:00
Posłuchaj
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys o dobrym klimacie dla polskich firm (IAR)
Dodaj do playlisty
- Instytucja taka jak Polskie Radio, czyli ciesząca się dużym zaufaniem społecznym, nie może przechodzić obojętnie obok tego co się dzieje w gospodarce - powiedział Mariusz Staniszewski, wiceprezes Polskiego Radia. - Gospodarka jest bardzo ważną częścią nie tylko naszego życia, ale też układu geopolitycznego, który się zmienia. Widzimy, że polskie firmy osiągają coraz lepsze wyniki i mają coraz większe znaczenia nie tylko w regionie, ale także globalnie. Gospodarka determinuje nasze życie i dlatego zdecydowaliśmy się wyróżnić tych, który bezpośrednio i pośrednio mają na to największy wpływ - dodał wiceprezes.
Wojciech Surmacz podkreśla, że wśród 16 nominowanych są zarówno spółki skarbu państwa, jak i prywatne przedsiębiorstwa. - Plan odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego polega właśnie na tym, by poszukiwać połączeń w tworzeniu polskiej gospodarki w partnerstwie publiczno-prywatnym. Stąd też koncepcja, by pokazywać możliwie szeroko spektrum naszej gospodarki i to wszystko ująć w naszych radiowych nagrodach - tłumaczy.
W kategorii "Przełomowe Rozwiązanie" statuetkę przyznano firmie Hyper Poland Sp. z o.o. Nagrodzony projekt to nowy środek transportu, kapsuła rozwijająca prędkość 1200 km/godz., poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie, jak na wys. 10 tys,. metrów co obniża opór i bez kontaktu z podłożem dzięki magnetycznej lewitacji i powietrznym łożyskom.
Taka kapsuła ma w Polsce powstać za 3 miesiące i jest budowana przy Politechnice Warszawskiej, a prezes firmy że dzięki nagrodzie Polskiego Radia szybko powstanie też odpowiednia infrastruktura dla nowoczesnego pojazdu. Prezes Hyper Poland Krzysztof Tabiszewski podkreślił, że nagroda Polskiego Radia wzmacnia pozycję jego firmy.
REKLAMA
- Odwracamy trochę ten paradygmat, kiedy Polska jest importerem technologii i stajemy się krajem, który może faktycznie eksportować technologie transportowe - dodał Tabiszewski.
Nominowani w kategorii "Przełomowe rozwiązania"
Statuetkę w kategorii "Filantrop Polski" otrzymał PKN Orlen. Kapituła doceniła kampanię społeczną "Uzależnieni od zdrowia. Wolni od tytoniu", projekt Orlen Discovery Camp i fundację "Orlen Dar Serca". Ponadto firma została wyróżniona po raz czwarty z rzędu tytułem The World’s Most Ethical Company.
Nagrodę dla najlepszej spółki Skarbu Państwa w kategorii "Skarb Narodowy" wręczono aż trzem firmom. Statuetki trafiły do Polskiego Funduszu Rozwoju SA, PZU SA oraz PKO BP za wkład w repolonizację banku Pekao S.A.
REKLAMA
Członek Zarządu PZU Tomasz Kulik przyznał, że Nagroda Gospodarcza Polskiego Radia to ważne wyróżnienie za niezwykłe przedsięwzięcie. - Jest to niebagatelna transakcja, jedna z większych jeżeli nie największa w ostatnich kilkunastu latach na polskim rynku. Chodzi o przejęcie banku, który wielu Polakom kojarzy się z klasycznie polskim bankiem, natomiast banku, który od dłuższego czasu pozostawał w rękach włoskich. Dzisiaj ten bank jest w znacznej części z powrotem w naszych rękach, co pozwala na jeszcze lepsze finansowanie gospodarki i chyba na tym nam najbardziej zależy - powiedział Tomasz Kulik.
- To jest wyzwanie nie tylko dla mnie, dla całego zarządu, menadżerów, pracowników PKO BP, żeby każdego dnia udowadniać, że zasługujemy rzeczywiście na takie nagrody i jesteśmy skarbem narodowym nie tylko w Polskim Radiu, ale również w każdym codziennym dniu w różnych miejscowościach w całej Polsce, gdzie są oddziały naszego banku, jak i w przestrzeni internetowej - mówił prezes nagrodzonego banku Zbigniew Jagiełło.
Nominowani w kategorii "Skarb Narodowy"
W kategorii "Ambasador Biznesu" nagrodzono firmę promującą polskie produkty i usługi za granicą. Kapituła wskazała TZMO SA, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. To polski koncern globalny który bez kompleksów rywalizuje z takimi gigantami jak Unilever czy Procter &Gamble. Firma po zdobyciu rynków wschodnich zaczęła ekspansję na Zachód, także za oceanem, w Holandii właśnie powstała nowa siedziba i centrum logistyczne. To też przykład jednej z najbardziej udanych prywatyzacji.
REKLAMA
Prezes zarządu firmy Jarosław Józefowicz nie krył zadowolenia z werdyktu kapituły. - To oznacza, że wszyscy zauważyli, że jesteśmy obecni na świecie. Jesteśmy obecni na 18 rynkach świata. Dla nas rynkiem strategicznym na pewno są Indie - powiedział Józefowicz. Dodał, że liczy, że już niedługo firma będzie mogła się pochwalić fabryką w USA.
Nominowani w kategorii "Ambasador Biznesu"
Statuetka w Kategorii "Dobry Zarząd" trafiła do PGNiG. To nagroda dla kierownictwa, które potrafi grać zespołowo i efektywnie inwestować. Nie bez znaczenia jest też szacunek i opieka nad pracownikami oraz prowadzenie firmy nie tylko przez pryzmat wyniku finansowego.
Statuetkę odebrał prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak. Prezes tłumaczył Polskiemu Radiu, jak sam postrzega dobry zarząd w przedsiębiorstwie. - Sprawny, pracowity - a przede wszystkim- uczciwy. Jestem dumny ze swojej ekipy. Czasami nasze problemy nas przerastają, ale mamy na szczęście sąsiednie firmy, z którymi współpracujemy. To by się tak łatwo nie udawało, gdyby właśnie nie ta współpraca w zarządzie - przyznał prezes zarządu PGNiG.
REKLAMA
Piotr Woźniak dodał, że dobry zarząd nie tylko umiejętne kieruje pracownikami, ale i sprawnie dzieli między siebie obowiązki. - Transferujemy obowiązki o każdej porze dnia i nocy - i tu nie przesadzam. Te półtora roku nas solidnie wytrenowało, było kilka trudnych momentów, ale radzimy sobie z tym bez grymasu. Jestem dumny ze swojej załogi, stoi za nami około 25 tysięcy ludzi. Mamy więc dla kogo się starać - podkreślił Woźniak.
Piotr Woźnika, prezes PGNiG
"Nagroda Główna Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia" trafiła do PKN Orlen.
Zdaniem gościa specjalnego gali prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa jest szansa na to, aby coraz więcej polskich firm osiągało sukces. - Nigdy tak wiele nie mówiono o innowacjach, o młodych firmach, o osobach, które mają nowe pomysły na swój biznes, chcą wdrażać nowe technologie, nie mówiono, jak ważna jest współpraca świata nauki z biznesem, dużych firm z małymi firmami. To tworzy ten kompletny ekosystem potrzebny do tego, abyśmy w tej drabince rozwojowej przesuwali się coraz wyżej - powiedział Paweł Borys.
REKLAMA
Wyboru firm, które wygrały w poszczególnych kategoriach, dokonała kilkuosobowa kapituła. Tworzyli ją członkowie rządu, władz Polskiego Radia czy ekonomiści. Zasiedli w niej między innymi wicepremier,minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, dyrektorzy anten Polskiego Radia: Jedynki, Trójki i PR24. Do tego eksperci w osobach szefa Centrum Adama Smitha Andrzeja Sadowskiego, Cezarego Kaźmierczaka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Marcina Roszkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
Patronat honorowy nad projektem objęły Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
Rozdaniu Nagród Gospodarczych Polskiego Radia towarzyszyła debata o Gospodarce 4.0. Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kęsbok zauważył, że tradycyjne branże istniejące w Polsce jak budowa maszyn czy hutnictwo powinny być w stanie wchłonąć i zastosować nowoczesne rozwiązania. Mirosław Antonowicz, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych powiedział natomiast, że czekają nas duże zmiany jeśli chodzi o kolejnictwo. Dodał, że jest zwolennikiem budowy kolei wysokich technologii oraz wysokich prędkości. Jak wskazał przy połączeniach między miastami składy pasażerskie powinny być w stanie osiągać prędkość 300 km/godz.
***
Pełna lista nominowanych:
REKLAMA
Przełomowe Rozwiązanie:
- Hyper Poland Sp. z o.o.
- PIT-RADWAR S.A.
- Ursus Bus S.A.
Filantrop Polski:
- PKN Orlen S.A.
- Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
- PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Skarb Narodowy:
- PZU S.A.
ex aequo Polski Fundusz Rozwoju S.A.
ex aequo PKO Bank Polski S.A. - Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.
- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Ambasador Biznesu:
REKLAMA
- Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.
- Vistal Gdynia S.A.
- Medcom Sp. z o.o.
Dobry Zarząd:
- PGNiG S.A.
- Cedrob S.A.
- Atlas Sp. z o.o.
Nagroda Główna Redakcji Gospodarczej PR:
PKN Orlen S.A.
REKLAMA
fc
REKLAMA