Nowe leki na białaczkę i raka jelita grubego będą refundowane
Nowe leki na przewlekłą białaczkę szpikową i zaawansowanego raka jelita grubego - to główne zmiany na liście leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 lipca.
2017-06-27, 13:38
Posłuchaj
Do wykazu zostanie dodanych 85 nowych leków, a 21 zostanie z niego wykreślonych. Wzrośnie cena niektórych leków stosowanych przez pacjentów po przeszczepach.
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz powiedział IAR, że ma dobre informacje dla pacjentów cierpiących na białaczkę, bo zostanie wprowadzony nowy lek. Największe zmiany dotyczą programu lekowego w terapii zaawansowanego raka jelita grubego, gdzie są nowe preparaty w 1 i 2 linii leczenia.
Marek Tombarkiewicz przyznał, że więcej zapłacą za niektóre leki pacjenci po przeszczepach. Chodzi o preparat przeciwwirusowy walgancyklowir. Wiceminister dodał, że dzieci, które mają przeciwwskazania przyjmowania tego leku w postaci kapsułek i tabletek, otrzymają go bezpłatnie w szpitalu w postaci zawiesiny. Producent zapewnia, że za darmo dostarczy proszek do sporządzania zawiesiny.
Na listę refundacyjną wprowadzono też nowy lek w leczeniu pęcherzycy, co było oczekiwane przez chorych i dermatologów. Refundowana będzie również dieta kompletna u dzieci i młodzieży powyżej 5. roku życia z czynną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna.
REKLAMA
Dzieci powyżej 6. roku życia cierpiące na moczenie nocne będą miały łatwiejszy dostęp do leczenia. Ministerstwo zdrowia skróciło z trzech miesięcy do jednego wymagany okres prowadzenia przez rodziców kalendarzyka dotyczącego skuteczności postępowania wspomagającego i motywującego w moczeniu nocnym.
Lista leków refundowanych jest aktualizowana co 2 miesiące.
kh
REKLAMA