Paliwo z plastikowych odpadów. "To stricte polski patent"
Czy paliwo do samochodu może być zrobione z plastikowych odpadów? Polscy wynalazcy udowadniają, że tak. Ta innowacja stworzona przez zespół Adama Hańderka została nagrodzona złotymi medalami na targach innowacji w Barcelonie i Chinach. Naukowcy Adam Hańderek, Maciej Kowalczyk i Jan Kiraga byli gośćmi Polskiego Radia 24.
2017-07-02, 16:22
Posłuchaj
Jak podkreślił Adam Hańderek, proces tworzenia tego rozwiązania trwał prawie 10 lat. - 10 lat poświęciliśmy na prace badawczo-rozwojowe nim udało nam się dotrzeć do takiego rozwiązania. Złożyło się na nie dużo różnych patentów, m.in. patent Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie – wyjaśnił gość.
Dodał jednocześnie, że ta technologia - która na całym świecie już wzbudza duże zainteresowania - jest patentem całkowicie polskim. - To stricte polski patent, wszyscy twórcy tego rozwiązania są Polakami – dodał Hańderek.
Z kolei Maciej Kowalczyk odniósł się do idei wynalazku. - Mamy do czynienia z zalewem odpadów. Program gospodarki cyrkularnej wdrażany w całej Europie polega na tym, by wielokrotnie wykorzystywać te same surowce, by nie kończyły one swojego życia w spalarniach śmieci, ale wielokrotnie powracały do zamkniętego cyklu gospodarczego. Jest to związane z koniecznością oszczędzania surowców kopalnych – wyjaśnił.
- Jesteśmy w stanie przetworzyć plastik np. z opakowań spożywczych i torebek plastikowych na wartość dodaną czyli na paliwa płynne – zaznaczył Jan Kiraga. – Najprościej rzecz biorąc są to reklamówki, które zalegają na wysypiskach śmieci i w sortowniach. Paliwa z nich pozyskane możemy używać do wielu silników - silników diesla i silników benzynowych. To paliwa normatywne, zgodne z normą Unii Europejskiej – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Data emisji: 2.07.17
Godzina emisji: 14:31
REKLAMA