Posłowie zdecydowali: za mandat będzie można zapłacić kartą płatniczą

Sejm uchwalił w piątek nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalającą płacić mandaty kartą płatniczą. Nowelizację, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 427 posłów, dziewięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

2017-07-07, 10:20

Posłowie zdecydowali: za mandat będzie można zapłacić kartą płatniczą
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Zbigniew Guzowski/shutterstock.com

Posłuchaj

Kierowcy o możliwości płacenia za mandat kartą. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy.

Na osoby stale mieszkające w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy - często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Jak wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przygotowywane zmiany będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.

"W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" - podkreślono w uzasadnieniu.

Jak wskazano, policjanci niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której cudzoziemiec nie ma możliwości zapłacenia mandatu, bo nie ma polskiej waluty. "Zazwyczaj osoby te są gotowe uiścić nałożoną grzywnę właśnie przy użyciu karty płatniczej" - zwrócono uwagę.

Zgodnie z nowelą wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.

Policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy ministrem rozwoju i finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczące realizacji programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej.

W Ocenie Skutków Regulacji podano, że koszt zakupu jednego terminala to ok. 800 zł. Zmiany będą dotyczyć m.in. ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej