Polskie dziedzictwo ukryte w dziełach sztuki

Co w naszym kraju kryje się pod pojęciem dziedzictwo? Z czym jest przez Polaków utożsamiane? Jakie wartości są w nim najistotniejsze? Odpowiedzi na te pytania niesie wystawa #Dziedzictwo, która została uroczyście zainaugurowana 22 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na temat ekspozycji, a także polskiego dziedzictwa narodowego mówili goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.

2017-07-08, 19:52

Polskie dziedzictwo ukryte w dziełach sztuki
Para prezydencka ogląda pokaz "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Foto: Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK

Posłuchaj

08.07.17 prof. Andrzej Szczerski: „Dziedzictwo definiowane jest we współczesnych czasach zbyt wąsko lub jako coś, co jest obciążeniem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Wystawa niemal w całości została stworzona ze zbiorów krakowskiego muzeum. Ponad 650 obiektów ma przedstawić różne wymiary naszego narodowego dziedzictwa. Najstarsze eksponaty pamiętają czasy Bolesława Chrobrego.

– Tak monumentalnej wystawy już od wielu lat nasze muzeum nie zrobiło. Jest ona również wyjątkowa dlatego, że dawno nie organizowaliśmy ekspozycji dotyczącej jakiegoś konkretnego i fundamentalnego problemu. Obecne wydarzenie buduje wyobrażenie Polaków o naszym dziedzictwie. Zadaniem organizatorów jest prezentacja panoramy i mozaiki obiektów, które w największym wymiarze mogą łączyć się z tytułowym zagadnieniem – powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prof. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Naukowych, zwrócił uwagę, że w wystawie niezwykle istotnym elementem jest kontekst antropologiczny. Patrzy na dziedzictwo z perspektywy geografii i terytorium konkretnego zakątka Polski. Poprzez to ma za zadanie wyrazić bogactwo i różnorodność naszego dziedzictwa.

– Wielość eksponatów prezentowanych na wystawie mówi o wspólnej narodowej przeszłości w sposób wiele bardziej wiarygodny niż jakiekolwiek dyskusje lub debaty. To jest właśnie siła muzealnictwa. Prezentujemy przedmioty pamięci, których nie da się zakwestionować i które są ponadczasowe – dodał kurator wystawy #Dziedzictwo.

REKLAMA

Ponadto w audycji rozmowa na temat odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

_____________________

REKLAMA

Rozpruwacz Kulturalny- wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 08.07.17

Godzina emisji: 18.16


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej