Zakopane: turyści nie będą już płacić za brudne powietrze?

Opłata miejscowa w Zakopanem jest niezgodna z prawem - zdecydował Sąd Administracyjny w Krakowie. Uchwałę wprowadzającą tak zwaną opłatę klimatyczną zaskarżył turysta Bogdan Achimescu, który w pozwie twierdził, że podatek nie powinien być pobierany ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza.

2017-07-10, 18:00

Zakopane: turyści nie będą już płacić za brudne powietrze?
Zakopane. Foto: MoLarjung/shutterstock

Posłuchaj

Opłata miejscowa w Zakopanem jest niezgodna z prawem, zdecydował Sąd Administracyjny w Krakowie - relacja Pawła Pawlicy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sędzia Hanna Knysiak - Sudyka uzasadniała, że miasto, wprowadzając przepisy nie udowodniło, że powietrze spełnia odpowiednie normy. Urząd będzie musiał zwrócić turyście pobraną opłatę oraz 300 złotych kosztów sądowych.

- Nie chodzi o te dwa złote. To dla mnie wyrok symboliczny - mówił Bogdan Achimescu.

Wyrok jest nieprawomocny

Marek Chmaj - prawnik reprezentujący władze Zakopanego podkreślał, że wyrok jest nieprawomocny i zapowiadał złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - To oznacza, że uchwała nadal obowiązuje i miasto do czasu prawomocnego wyroku nadal może pobierać opłaty - mówił prawnik. 

REKLAMA

Opłata miejscowa w Zakopanem wynosi 2 złote dzienne i jest doliczana do kosztów noclegu. Rocznie do budżetu gminy z tego tytułu wpływa około 3 milionów złotych. Władze miasta podkreślają, że podejmują działania w celu poprawy jakości powietrza. Inwestują w rozwój geotermii i dopłacają do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Opłata klimatyczna pod pewnym warunkiem

Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów z 2007 r., samorządy mogą pobierać opłaty miejscowe lub klimatyczne, jeżeli dana miejscowość spełnia określone warunki. Rozporządzenie określa m.in. normy zanieczyszczenia powietrza. Urząd Miasta Zakopanego pobiera opłatę miejscową od turystów za każdy dzień pobytu pod Tatrami w wysokości 2 zł. Do kasy Zakopanego rocznie wpływa z tego tytułu około 2,7 mln zł. 

- Nie zależy nam na tym, aby Zakopane ucierpiało, ale aby władze Zakopanego podjęły działania i zapewniły swoim mieszkańcom oraz turystom wysoką jakość powietrza – mówiła przedstawicielka Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi Małgorzata Smolak. 

Poprawa jakości powietrza dzięki geotermii

Burmistrz argumentuje, że w Zakopane systematycznie poprawia jakość powietrza dzięki rozwojowi ciepłownictwa geotermalnego. W ostatnim czasie miasto zdecydowało się na program dopłat do wymiany starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Zachętą do tego ma być także znaczne obniżenie podatków od nieruchomości dla właścicieli domów, którzy zdecydują się na wymianę pieców. 

REKLAMA

Pozew w sprawie pobierania opłaty miejscowej przez Zakopane wpłynął do WSA w Krakowie w listopadzie 2015 r. Zdaniem autorów pozwu, opłata ta jest pobierana od turystów bezpodstawnie z uwagi na zanieczyszczenie powietrza w mieście pod Giewontem. Zakopane boryka się z problem zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w miesiącach zimowych - w sezonie grzewczym. 

Na wniosek władz Zakopanego pod koniec 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny skierował sprawę opłat miejscowych do Trybunału Konstytucyjnego, jednak Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu zażalenia Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wycofał skargę z TK i przed miesiącem odwiesił postępowanie sądowe. 

To nie pierwszy taki przypadek

Precedensowa, analogiczna sprawa pobierania opłaty miejscowej przez turystyczne miasto Wisła toczyła się przed WSA w Gliwicach. Tamtejszy Sąd uznał w listopadzie 2015 r., że miejscowość borykająca się z zanieczyszczeniem powietrza, pobierała opłatę niezgodnie z prawem.

IAR/PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej