Politycy o TVP

Politycy, goście Śniadania w Trójce nie byli zgodni w ocenie sytuacji w Telewizji Polskiej. Zgodzili się tylko co do jednego - że sytuacja ta jest bardzo skomplikowana.

2009-07-04, 10:28

Politycy o TVP

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Politycy, goście Śniadania w Trójce nie byli zgodni w ocenie sytuacji w Telewizji Polskiej. Zgodzili się tylko co do jednego - że sytuacja ta jest bardzo skomplikowana.

Wczoraj Rada Nadzorcza TVP zawiesiła pełniącego obowiązki prezesa zarządu Piotra Farfała i powołała na jego miejsce Sławomira Siwka - członka zawieszonego wcześniej zarządu kierowanego przez Andrzeja Urbańskiego.  Rada została wczoraj uzupełniona przez KRRiT o brakującego członka, co dało jej możliwość zawieszenia Piotra Farfała. Kilkanaście minut później minister Skarbu Aleksander Grad ogłosił zamknięcie walnego zgromadzenia Spółki, kończąc tym samym kadencję Rady Nadzorczej.

Jarosław Gowin z PO podkreślił, że za niejasną sytuację w mediach publicznych winę ponoszą wszyscy politycy, a ciąg zdarzeń w TVP jest kompromitujący dla całej klasy politycznej. Dodał, że PO nie chciała doprowadzać w telewizji publicznej do rozwiązań siłowych. Zastrzegł, że w tej kwestii najpewniej nie dojdzie do porozumienia z SLD.

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki jest z kolei przekonany, że za zamieszanie w TVP odpowiada cicha koalicja PO z LPR. Jego zdaniem reakcja rządu Donalda Tuska na przełamanie impasu w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz w radzie nadzorczej TVP to skutek ustaleń premiera i Romana Giertycha.

REKLAMA

Euroedeputowany PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że sytuacja w TVP kompromituje wszystkie stronnictwa. Dodał, że winę za to ponosi także Platforma Obywatelska, która stosuje strategię - im gorzej, tym lepiej.

Krzysztof Putra z Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że winę za sytuację w TVP ponosi Donald Tusk, który w dodatku oszukał kluby pracujące nad ustawą medialną. Dodał, że klub PiS-u był wykluczony z prac nad nową ustawą.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński z SLD ocenia, że niejasna sytuacja w TVP może potrwać długo. Jego zdaniem wobec wczorajszych zajść prezydent najpewniej skieruje ustawę medialną, która powinna być podstawą do podejmowania decyzji, do Trybunału Konstytucyjnego.

Pięciu członków 9-osobowej Rady Nadzorczej TVP nie uznało decyzji ministra skarbu o zamknięciu walnego zgromadzenia akcjonariuszy, bo - jak twierdzą - walne nie mogło zostać nagle zamknięte, skoro 30 czerwca ogłoszono w nim 30-dniową przerwę. W efekcie pięciu członków Rady Nadzorczej przegłosowało zawieszenie p.o. prezesa Piotra Farfała i przywrócenie w obowiązkach dwóch zawieszonych członków zarządu: Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Tego pierwszego powołali na stanowisko p.o. prezesa.

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej