"Paszport" MON. Wojsko szkoli organizacje proobronne
W Orzyszu odbyło się szkolenie grup i środowisk proobronnych, w ramach realizacji programu Paszport MON. Na czym polega ta inicjatywa? Gościem Polskiego Radia 24 był Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
2017-07-12, 15:02
Posłuchaj
Jak tłumaczył gość, jest to forma współpracy MON z grupami i środowiskami proobronnymi. - Chodzi o wprowadzenie pewnych standardów współpracy z wojskiem, by polepszyć komunikację – dodał Radosław Żydok.
Raz w miesiącu organizowane są szkolenia z różnych zagadnień taktycznych, strzeleckich czy łączności. Następnie uczestnicy przekazują wszystkie informacje pozostałym członkom swojego oddziału. Ma to umożliwić podniesie poziomu oddziałów współpracujących z MON, budowanie wspólnego języka i wzajemnego zaufania.
- To forma ustrukturyzowanej współpracy MON i Wojska Polskiego z cywilnymi należącymi do organizacji obywatelskich proobronnych takich jak: Związek Strzelecki, Liga Akademicka czy Grupy Obrony Nadwiślańskiej – powiedział Radosław Żydok.
Paszport MON to program uruchomiony w styczniu 2017r. prowadzony przez biuro ds. proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczestnicy szkolenia otrzymują "paszporty", czyli zaświadczenie, że uczestnik pozytywnie zdał egzamin po szkoleniu i może współdziałać z Siłami Zbrojnymi RP. Jak tłumaczy MON, organizacje proobronne są naturalnym zapleczem Wojsk Obrony Terytorialnej,
REKLAMA
We wrześniu tego roku, odbędą się duże manewry wojsk NATO w Polsce pod nazwą Dragon-17. Organizacje proobronne również zostały do nich zaproszone.
Gospodarzem audycji był Filip Memhes
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 12.07.17
Godzina emisji: 14.15
Polecane
REKLAMA