Prezydent zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych
To pierwsza ustawa zawetowana przez prezydenta, która została przygotowana za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Cztery dotychczasowe weta prezydent zgłosił w październiku 2015 roku.
2017-07-12, 21:25
- Andrzej Duda zawetował w środę nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
- Prezydent wsłuchał się w głosy samorządowców, w szczególności organizacji reprezentujących różne szczeble samorządu terytorialnego w Polsce, które zwracają uwagę na to, że ustawa dawałaby władzy centralnej możliwość zbytniej ingerencji w działania samorządu terytorialnego - wyjaśnił rzecznik.
Według niego decyzja Dudy w tej sprawie zostanie przekazana marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu w czwartek.
REKLAMA
Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Izba odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
- Prezydent skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - stwierdził rzecznik rządu Rafał Bochenek. Ocenił, że to jest potrzebna i oczekiwana ustawa, która ma eliminować pojawiające się patologie w samorządach.
Co znalazło się w noweli?
Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych wprowadza zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby.
Do tej pory kandydata na prezesa wybierało w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi. Zgodnie z nowymi przepisami prezesa izby powoływać ma i odwoływać premier na wniosek szefa MSWiA. Kadencja prezesa ma trwać sześć lat.
W noweli zapisano, że umowy dotychczasowych etatowych członków kolegiów RIO wygasną po czterech miesiącach od dnia wejścia w życie nowych przepisów, o ile do tego czasu nie zostaną znów powołani. Kadencje pozaetatowych członków kolegiów RIO skończą się po dwóch miesiącach.
Ponadto zgodnie z nowelą premier nie będzie już musiał zasięgać opinii sejmików wojewódzkich przed wydaniem rozporządzenia w sprawie m.in. dotyczącego siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, organizacji, czy liczby członków kolegium w każdej z nich.
Nowelizacja daje izbom szersze pole do kontroli. Zgodnie z nią inspektorzy będą badać nie tylko jak dotąd, legalności wydatków, ale też gospodarność "w zakresie tzw. tytułów dłużnych i w oparciu o kryterium rzetelności".
Nowelizacja stanowi też, że premier będzie mógł wydać rygor natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięciom RIO dotyczącym odwoływania lub rozwiązywania organu wykonawczego jednostek samorządu terytorialnego i wyznaczenia osoby, która do czasu wyboru kolejnego organu będzie pełniła jego funkcję.
Nowela daje premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat w razie "nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu przez nie zadań publicznych".
REKLAMA
kk
REKLAMA