Bitwa pod Grunwaldem. Oni są prawdziwymi zwycięzcami [WIDEO]
Około tysiąca rycerzy uczestniczyło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem a widowisko oglądało 60 tysięcy osób. Jak co roku rekonstruktorzy stanęli na wysokości zadania i dzięki nim po raz 21. zjednoczone wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków.
2017-07-15, 19:24
Dominika Gadomska/PolskieRadio.pl
607 lat temu, przed bitwą wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen przekazał królowi Polski najwyższemu księciu Litwy dwa nagie miecze. Władysław Jagiełło odpowiedział, że choć w polsko-litewskim wojsku nie zbywa oręża, przyjmuje ten dar. Co roku od 21. lat miecze są wbijane w pola Grunwaldu przez rekonstruktorów, którzy w niezwykłej inscenizacji odgrywają przed widzami przebieg walki z 1410 roku.
Wprawdzie bitwa już się zakończyła, ale na grunwaldzkich polach nadal można wiele zobaczyć i usłyszeć. Organizatorzy przygotowali kilka koncertów, wspólną zabawę i pokaz sztucznych ogni. Można też zwiedzać obozowisko rycerskie oraz miasteczko rzemieślników i kupców, w którym ustawiono kilkadziesiąt kramów oferujących repliki średniowiecznych ubiorów, obuwia i galanterii, a także inspirowaną dawnymi wiekami biżuterię czy uzbrojenie.
Przed inscenizacją bitwy podczas Apelu Grunwaldzkiego poinformowano, że w Stębarku może powstać nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Projekt opiniuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrzeba na to 22 milionów złotych. Dni Grunwaldu zakończą się jutro.
REKLAMA
A jak wyglądała bitwa? Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.
pkur
REKLAMA