Bezpieczeństwo żywności – opakowanie ma znaczenie
Polacy zwracają więcej uwagi na bezpieczeństwo żywności niż inni Europejczycy – już ponad 80 proc. z nas wybiera naturalne jedzenie bez sztucznych dodatków i konserwantów. Coraz częściej przykładamy również wagę do tego, czy opakowania produktów spożywczych zapewniają im wystarczające bezpieczeństwo. Zachęcenie konsumentów do podejmowania świadomych wyborów podczas zakupów – to główny cel rozpoczynającej się właśnie kampanii „Dobre opakowanie ma znaczenie”. O roli opakowań w Polskim Radiu 24 mówiła Barbara Groele, sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków.
2017-07-16, 10:21
Posłuchaj
Gość tłumaczyła, że technologia pakowania napojów w opakowania kartonowe gwarantuje ich stabilność i brak psucia się, dlatego nie ma potrzeby dodawania konserwantów. – Pasteryzacja odbywa się przed rozlewem. Jest szybkie podniesienie temperatury do temperatury konserwacji, później krótkie przetrzymanie i szybkie schłodzenie. To bardzo podobne do powszechnego dawniej utrwalania przetworów owocowych, ale ten proces jest innowacyjny, zoptymalizowany, zabezpiecza przed utratą witamin – mówiła. Dodała, że w przypadku opakowań szklanych pasteryzacja trwa dłużej, a napój rozlewa się na gorąco. Sok, nektar czy napój traci wtedy więcej wartości odżywczych i ma gorszy smak.
Zdaniem Barbary Groele jesteśmy coraz bardziej świadomi i wybieramy opakowania nie tylko ze względu na pojemność czy rodzaj wsadu, ale też ochronę środowiska. Podkreśliła, że dobre opakowanie to takie, które chroni produkt. – Opakowanie ma chronić od światła, temperatury, rozlania się, fermentacji. Oprócz tego ma również gwarantować bezpieczeństwo, zarówno pod kątem mikrobiologicznym, jak i dostawania się ciał obcych. Powinno też być poręczne – wskazywała.
Z Barbarą Groele rozmawiała Luiza Bebłot.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 16.07.2017
Godzina emisji: 9:31
Polecane
REKLAMA