„Doping genetyczny jest obecny w sporcie od kilku lat”

Tuż przed wyścigiem Tour de France holenderscy naukowcy opublikowali raport, z którego wynika, że działanie EPO, środka popularnego wśród biorących doping, mogło być przeceniane. O tym i nowych formach dopingu genetycznego mówił w audycji Magazyn Sportowy kardiolog dr hab. Marek Postuła z Zakładu Farmakologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

2017-07-18, 20:45

„Doping genetyczny jest obecny w sporcie od kilku lat”
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: EASTNEWS/Panther Media

Posłuchaj

18.07.2017 dr hab. Marek Postuła z Zakładu Farmakologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
+
Dodaj do playlisty

Według dra Marka Postuły badanie holenderskich naukowców nie dowodzi nieskuteczności EPO. - Badanie było przeprowadzone na grupie amatorów. Do tego dawki EPO w badaniu były średnie. Myślę, że doktor Ferrari, zwany ojcem EPO, aplikował swoim podopiecznym większe dawki dopingu, niż te w badaniu. Trzeba pamiętać, że zawodowi kolarze to starannie wyselekcjonowana grupa. Odpowiedź organizmu profesjonalnego kolarza jest inna, niż ogólnej populacji. W peletonie pewnie wygrywa ten, kto najlepiej reaguje na doping – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał kardiolog, doping genetyczny jest używany już od kilku lat. – Świat sportu nieodłącznie jest związany z dopingiem i farmakologią. Terapia genetyczna, która pojawiła się jakiś czas temu na rynku, jest obecna w świecie sportu. Doping hormonalny, czyli EPO, łatwo wykryć, natomiast doping genetyczny jest trudniejszy do wykrycia. To doping przeznaczony dla topowych zawodników – mówił dr Postuła.

Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, doping genetyczny pozwala na szybkie zwiększenie masy mięśniowej. - Najczęściej stosowanym nośnikiem, który pozwala na wprowadzenie zmodyfikowanego genu do komórki, są wirusy. Drugą możliwością jest zapakowanie materiału genetycznego do nośnika zwanego plazmidem, który jest mniej stabilny, a efekt jest krótkotrwały. W przyszłości czeka nas rewolucja z powodu techniki CRISPR, która pozwala aktywować niektóre geny lub wyciszyć szkodliwe, co pozwoli na produkcję superzawodników – wyjaśniał lekarz.

W audycji również wywiad z byłą mistrzynią świata w boksie i kickboxingu Agnieszką Rylik.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Łoniewski.

Polskie Radio 24/kk

Więcej sportu w Polskim Radiu 24 

REKLAMA

 ____________________

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 20:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej