Torebki foliowe w sklepach od 2018 roku płatne. Ustawa w Senacie

Od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę, wynika z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, którą na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu zajmuje się Senat.

2017-09-21, 14:52

Torebki foliowe w sklepach od 2018 roku płatne. Ustawa w Senacie
Przeciętny Polak zużywa nawet 450 jednorazowych toreb foliowych rocznie.Foto: ARIMAG/Shutterstock.com

Posłuchaj

O wprowadzeniu opłat za torebki foliowe mówili w radiowej Jedynce Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia i rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 r. klienci sklepów będą musieli za nie zapłacić; resort środowiska chce zaproponować 20 gr.

Celem ustawy oprócz wdrożenia europejskiej dyrektywy mającej na celu ograniczenie stosowania plastikowych toreb, jest również uszczelnienie krajowego systemu gospodarowania odpadami.

Od nowego roku, za torby o grubości do 50 mikronów zapłaci klient. Z opłaty będą wyłączone torby lekkie do 15 mikronów przeznaczone do pakowania żywności sprzedawanej luzem.

Polacy w niechlubnej czołówce

Przeciętny Polak zużywa nawet 450 jednorazowych toreb foliowych rocznie. To czyni nas niechlubnym liderem wśród innych krajów europejskich, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia.

REKLAMA

- W Unii Europejskiej średnio zużywa się mniej niż 200. Natomiast przeciętny Duńczyk zużywa 4 - 5 toreb rocznie. Jesteśmy więc dużo bardziej rozrzutni, jeśli chodzi o wykorzystywanie surowca i tworzenie niepotrzebnych odpadów. Daje to niebagatelną liczbę blisko 17,5 mld takich toreb jednorazowych wynoszonych z naszych sklepów w ciągu roku – mówił ekspert.


. 

Opłata ma zniechęcić do tak częstego sięgania po foliówki…

Opłata za torbę foliową ma nas do tej rozrzutności zniechęcić, wyjaśniał rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.

- Nie jest celem Ministerstwa Środowiska wprowadzanie kolejnej opłaty, która obciążyłaby konsumentów. Celem jest poprawa jakości środowiska, dbanie o środowisko, zmniejszenie liczby toreb foliowych wykorzystywanych przez klientów – podkreślał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

… ale czy nie będzie za niska?

Zadaniem Sławomira Brzózka nawet maksymalna opłata, czyli 1 zł, to jednak za mało, by skutecznie zniechęcać nas do brania jednorazowych toreb.

REKLAMA

- Intencja jest taka, żeby zszokować przy kasie sklepowej ceną tej jednorazowej torebki. Jak robimy zakupy za kilkadziesiąt czy nawet więcej złotych, to ta złotówka przejdzie niezauważalnie. Nikt przy kasie sklepowej nie kalkuluje, że tych torebek w ciągu roku kupi tyle, że to będzie kilkaset złotych. Natomiast, jeśli widziałby, że taka torba kosztuje 2, 3, 4 zł, to by po nią nie sięgał – mówił ekspert.

Środki ze sprzedaży toreb foliowych mają trafiać m.in. na kampanie edukacyjne.

IAR/PAP/Jedynka, oprac. Anna Wiśniewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej