ARiMR: ostatnia szansa na pomoc dla rolników dotkniętych ASF
Już dosłownie ostatnie dni na składanie wniosków o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw na terenach objętych ASF.
2017-07-26, 09:46
Posłuchaj
O pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw na terenach objętych afrykańskim pomorem świń mogą się ubiegać rolnicy, którzy prowadzą takie gospodarstwa - ich wielkość ekonomiczna musi być mniejsza niż 10 tysięcy euro i są ubezpieczeni - przypomina Tomasz Kułak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ci rolnicy bądź ich współmałżonkowie muszą być w pełnym zakresie ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego co najmniej przez 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku. Muszą też zadeklarować, że przez 5 lat od chwili otrzymania pierwszej raty pomocy zaprzestaną chowu i hodowli świń.
Dla kogo pomoc?
Monika Mielnicka z ARiMR dodaje, że wsparcie może być przyznane tylko takiej osobie, która nie otrzymała rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie. Pomoc przyznawana jest w dwóch ratach. Pierwsza wynosi 80 procent całości czyli 48 tysięcy zł - mówi Tomasz Kułak. Całkowita kwota wsparcia wynosi 60 tysięcy zł, jednak nie więcej niż równowartość 15 tysięcy euro - wylicza Monika Mielnicka. Drugą ratę rolnik będzie mógł otrzymać po wykonaniu założeń przedstawionych w biznesplanie. Dotyczą one rozwoju gospodarstwa.
Na co pieniądze?
80 procent premii rolnik - zgodnie z rozporządzeniem - musi przeznaczyć na zakup środków trwałych, związanych z prowadzoną w gospodarstwie działalnością rolniczą. Jedynym ograniczeniem jest to, że muszą to być nowe środki trwałe, a zatem maszyny czy wyposażenie. 20 procent można wydać na prowadzenie działalności rolniczej bądź przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych, wytwarzanych w tym gospodarstwie - mówi Tomasz Kułak.
Gdzie składać wnioski?
Monika Mielnicka przypomina, że wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw na terenach objętych afrykańskim pomorem świń rolnicy mogą składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. O kolejności przyznania pomocy decydują kryteria wyboru takie jak średnia roczna liczba świń w gospodarstwie - to stan liczony z okresu 12 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków. W praktyce jest to okres od maja 2016 roku do maja 2017 roku.
REKLAMA
Inne kryteria wyboru to między innymi rodzaj planowanej produkcji czyli na przykład uczestnictwo w systemach jakości czy produkcja roślin wysokobiałkowych; również inwestycje proekologiczne - zarówno wpływające na ochronę środowiska czy zapobiegające zmianom klimatu. To są dodatkowo punktowane kryteria.
Wnioski można składać do 28 lipca tego roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca do ubiegania się o tę pomoc.
Aleksandra Tycner, abo
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”
REKLAMA
REKLAMA