Komisja Weryfikacyjna wyda decyzję ws. nieruchomości przy Chmielnej 70
Komisja Weryfikacyjna do badania nieprawidłowości przy reprywatyzacjach warszawskich wyda dziś swoją drugą decyzję. Tym razem dotyczyć będzie ona losów nieruchomości pod dawnym adresem Chmielna 70. To od tej działki w ścisłym centrum stolicy zaczęła się „afera reprywatyzacyjna”. Komisja rozpocznie posiedzenie niejawne o godzinie 11.00.
2017-07-27, 06:43
Posłuchaj
W ubiegłym roku okazało się, że beneficjenci decyzji warszawskiego ratusza otrzymali działkę przy Chmielnej niesłusznie. Z tego względu, że jej dawny właściciel, obywatel Danii, uzyskał już za nią odszkodowanie. Przed wydaniem decyzji, w ratuszu o wcześniejszej rekompensacie wiedziało ponad 30 osób - mówił po rozprawie Komisji dotyczącej Chmielnej 70 jej przewodniczący, Patryk Jaki.
Patryk Jaki przypomniał, że w pracach Komisji Weryfikacyjnej nie brała udziału prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Za niestawienie się na rozprawie w charakterze strony nałożono na nią karę 3 tysięcy złotych. - O pani prezydent najgorzej świadczy to, że nadal nie chce się stawić przed komisją i wytłumaczyć się - powiedział przewodniczący. - Nawet handlarze roszczeń przychodzą i opisują, jak wyglądał cały proces tej tak zwanej dzikiej reprywatyzacji - dodał Patryk Jaki.
Początek afery reprywatyzacyjnej
Ujawnienie zwrotu działki pod dawnym adresem Chmielna 70 to początek afery reprywatyzacyjnej. Pracę straciło dwóch wiceprezydentów stolicy - Jarosław Jóźwiak, któremu podlegały decyzje zwrotowe, oraz Jacek Wojciechowicz, nadzorujący między innymi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w Ratuszu. Oficjalnie powodem jego dymisji były "słabe wyniki w obszarze inwestycji". Z urzędem pożegnała się też część pracowników Biura Gospodarki Nieruchomościami, w tym dyrektor BGN-u Marcin Bajko i jego zastępca Jerzy Mrygoń. Biuro natomiast zlikwidowano. Beneficjenci decyzji zwrotowej to Marzena K., Grzegorz Majewski i Janusz Piecyk
Zgodnie z ustawą, komisja weryfikacyjna może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną, uchylić ją lub przekazać sprawę zwrotu nieruchomości do ponownego rozpatrzenia. Komisja ma też prawo do wstrzymywania postępowań sądowych oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
REKLAMA
Poszkodowanych 40 tys. osób
Rada Społeczna przy Komisji Weryfikacyjnej negatywnie oceniła zwroty nieruchomości pod dawnymi adresami: Sienna 29 i Chmielna 70. Według członków Rady, w obu przypadkach doszło do rażącego naruszenia prawa. Mówi o tym opinia przekazana przez Radę do Komisji w minionym tygodniu.
Powołanie komisji weryfikacyjnej to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która stała się głośna latem zeszłego roku po ujawnieniu przez media szczegółów sprawy wartej około 160 milionów złotych działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70.
Według szacunków, między innymi Stowarzyszenia Miasto jest Nasze, liczba poszkodowanych w aferze reprywatyzacyjnej wynosi 40 tysięcy osób - lokatorów i prawdziwych właścicieli nieruchomości.
dcz
REKLAMA
REKLAMA