Nieznana historia strajków lipcowych w 1980 roku
Lato 1980 roku to nie tylko strajki w stoczniach na Wybrzeżu. Protest trwał intensywnie cały czas. Strajki w zakładach Mielca, Poznania, Świdnika i Żyrardowie nie są tak znane jak protesty w stoczniach w Gdańsku i Szczecinie. O fali protestów w czasie lata 1980 roku mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
2017-07-28, 21:00
Posłuchaj
Według Grzegorza Majchrzaka strajki lipcowe są nieopisane, poza tymi na Lubelszczyźnie – Protest w Świdniku to 8 lipca, czyli początek największego strajku lipcowego na Lubelszczyźnie. Jednak już 1 lipca rozpoczęły się protesty przeciwko podwyżce cen żywności w zakładach w Mielcu i Poznaniu. Podwyżka była dotkliwa, ponieważ objęła też bufety zakładowe, co przelało czarę goryczy. Według danych MSW w lipcu ’80 roku strajkowało 80 tysięcy osób, dla porównania w sierpniu mamy 700 tysięcy – mówił gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał historyk głównym ogniskiem strajków lipcowych była Lubelszczyzna. – Głównymi miejscami protestu były Lublin i Chełm. Oprócz Lubelszczyzny strajkowano też w Warszawie i w jej okolicach oraz w Żyrardowie. W Ursusie utworzono komitet strajkowy, który zgłosił 7 postulatów. Postulaty strajkujących były głównie ekonomiczne. Informacje o strajkach były przekazywane przez opozycjonistów do Radia Wolna Europa – powiedział Grzegorz Majchrzak.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Leszek Rysak.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk
_____________________
Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 28.07.2017
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA