Tropikalne upały w Polsce. Padnie rekord ciepła?

Afrykańskie upały dotarły do Polski, a temperatury w kraju są trudne do zniesienia. - Nie padł jednak jeszcze nowy rekord ciepła w Polsce - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

2017-08-03, 09:13

Tropikalne upały w Polsce. Padnie rekord ciepła?

Posłuchaj

Profesor Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH o tym, jak nie dopuścić do udaru (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dotychczasowy rekord kraju padł blisko 100 lat temu, 29 lipca 1921 roku. Wówczas w Prószkowie koło Opola odnotowano 40.2 st. Celsjusza.

Taką wartość wskazał termometr na stacji meteorologicznej Królewskiego Zakładu Kształcenia w Zakresie Sadownictwa i Warzywnictwa. Do dziś ten pomiar jest uznawany (przez IMGW) za oficjalny rekord temperatury na ziemiach w obecnych granicach Polski. 

W ostatnich latach bardzo wysoką temperaturę w Polsce wynoszącą 39.5 st. C., odnotowano 30 lipca 1994 r. w Słubicach. 38.9 st. C odnotowano 8 sierpnia 2013 w Silniczce (Łodzkie), 38.4 w miejscowości Koło (Wielkopolskie) a 38.3 st. C w Krzyżu (Wielkopolskie).

Ostrzeżenia IMGW

W związku z trwającą falą tropikalnych upałów, IMGW wydało ostrzeżenia dla całego kraju.  

REKLAMA

Upałem nazywamy stan, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. W ciągu dnia najwyższe temperatury notuje się zwykle między godziną 15 a 18.

TVN24/x-news

Jak upał wpływa na ludzki organizm?

Temperatura powietrza wynosząca 41 stopni celsjusza stanowi zagrożenie dla życia, natomiast 39 st. C wiąże się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia udaru.  

- Trzeba zadbać, by nie dopuścić do przegrzania organizmu - tłumaczy profesor Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. Ważne jest picie wody, unikanie dużego wysiłku i nasłonecznienia. Również istotne jest odpowiednie przewiewne ubranie.

Zakładanie zbyt ciepłego ubrania to błąd, który ułatwia przegrzanie organizmu. Podobnie picie alkoholu, który łatwo spala się, produkuje ciepło i upośledza regulację termiczną. 

REKLAMA

Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach, z powodu globalnego ocieplenia klimatu. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku, oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.

Do szpitali i przychodni w całym kraju zgłasza się coraz więcej ludzi skarżących się na dolegliwości spowodowane upałami.

W czasie największych upałów lekarze zalecają pozostanie w domach. Jeżeli już wychodzimy, lepiej mieć nakrycie głowy. Nie można też zapomnieć o stałym uzupełnianiu płynów. W ciągu upalnego dnia należy wypić około trzech litrów wody. 

REKLAMA

Wskazówki dla kierowców

Częstsze postoje, rozsądne korzystanie z klimatyzacji i uzupełnianie płynów - to najważniejsze wskazówki dla kierowców, którzy w najbliższych dniach wybierają się w dłuższą podróż.

Tak wysokie temperatury to wyzwanie nie tylko  dla kierowców, jak i samochodów - przypominają eksperci. Przy temperaturach sięgających 40 stopni Celsjusza swoje właściwości mogą tracić opony, zwłaszcza kilkuletnie. Przede wszystkim gorsza jest ich przyczepność. Ekspert zaznacza, że w takich warunkach bardzo ważne jest, aby opony posiadały równe ciśnienie.

IAR,PAP,RDC,IMGW,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej