Utracone, Odzyskane: O wykazie zabytków skradzionych

Gościem audycji Utracone, Odzyskane był Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ekspert na naszej antenie mówił o tym, jaką rolę w ochronie dóbr kultury odgrywa prowadzona przez niego instytucja.

2017-08-05, 14:30

Utracone, Odzyskane: O wykazie zabytków skradzionych
Fragment obrazu "Portet młodzieńca" Reafaela Santi, najcenniejszego wśród zaginionych podczas II Wojny Światowej dzieł znajdujących się w polskich zbiorach.Foto: wikipedia / domena publiczna

Posłuchaj

5.08.17 Utracone, Odzyskane: O wykazie zabytków skradzionych
+
Dodaj do playlisty

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajmuje się – w ramach realizacji celów związanych z ochroną zabytków – m.in. prowadzeniem krajowego wykazu zabytków skradzionych.

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Piotr Majewski, kradzież obiektów zabytkowych najczęściej dotyczy kościołów i zbiorów prywatnych. – Z instytucji państwowych czy samorządowych zbiory giną rzadziej. Rocznie odnotowywanych jest 12-13 tego typu kradzieży. To bardzo mało – wskazywał ekspert.

W swej obecnej formie wykaz zabytków skradzionych jest narzędziem służącym Policji, Służbie Celnej i Straży Granicznej do prowadzenia poszukiwań i identyfikacji utraconych dóbr kultury. Jako baza ogólnie dostępna daje również innym osobom możliwość sprawdzenia, czy dany przedmiot nie jest poszukiwany. To użyteczne narzędzie dla antykwariuszy, domów aukcyjnych i ich klientów.

Baza dostępna jest pod internetowym adresem www.skradzionezabytki.pl

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/nimoz.pl

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 5.08.17

Godzina emisji: 13.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej