Stany Zjednoczone zaostrzają walkę z przemytem ludzi

W Stanach Zjednoczonych zatrzymano ponad tysiąc osób w ramach walki z przemytem ludzi przez granicę z Meksykiem. Jest to również efekt wydarzenia, do którego doszło w Teksasie, gdzie w naczepie ciężarówki znaleziono 40 wycieńczonych osób. Dziesięć z nich zmarło. O problemie USA z meksykańskimi migrantami mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Tomasz Zalewski, były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie.

2017-08-06, 20:00

Stany Zjednoczone zaostrzają walkę z przemytem ludzi
Mur graniczny w stanie Texas na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Foto: PAP/EPA

Posłuchaj

06.08.17 Tomasz Zalewski: Przemyt ludzi przez granicę amerykańsko-meksykańską jest traktowany jako biznes
+
Dodaj do playlisty

Nowa administracja Stanów Zjednoczonych chce ograniczyć migrację z Meksyku. Prezydent Donald Trump mówi o budowie muru, ale problem przemytu wciąż występuje i wątpliwe czy uda się go rozwiązać w najbliższym czasie. Pomimo tego Tomasz Zalewski zwrócił uwagę, że od kryzysu gospodarczego w USA liczba osób w nielegalny sposób przekraczających granicę meksykańsko-amerykańską zmalała.

– Przemyt ludzi jest dla grup przestępczych biznesem i sposobem zarobienia dużych pieniędzy. Każdego dnia przez przejścia graniczne przejeżdża całe mnóstwo ciężarówek z rozmaitymi towarami. Ciężko byłoby każdą z nich kontrolować, dlatego robi się to wybiórczo. W związku z tym wielu Meksykanom udaje się przedostać do USA. Jednak należy podkreślić, że sporo osób ginie ze względu na niebywale trudne warunki podróży. Polują na nie również meksykańskie gangi liczące na to, że ludzie ci wiozą ze sobą pieniądze – wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.

Tomasz Zalewski przyznał, że budowa muru na całej granicy, który powstrzymałby w znacznym stopniu nielegalne jej przekraczanie, jest utopią. – Byłyby to koszt dziesiątek miliardów dolarów, na co Kongres nie wyda zgody – dodał.

Więcej o walce z nielegalnymi migrantami z Meksyku w całej rozmowie z Tomaszem Zalewskim.

REKLAMA

Ponadto w audycji Paweł Leski z „Tygodnika Powszechnego” mówił o diecezji Kościoła katolickiego z południa Nigerii, która od kilku lat nie chce przyjąć biskupa, którego mianował jeszcze papież Benedykt XVI.

„Świat w Powiększeniu” prowadził Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/db

_____________________

REKLAMA

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.08.2017

Godzina emisji: 19:31

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej